TVN24 | Świat

Loefven po raz kolejny na czele rządu mniejszościowego. "Potrzeba kompromisów"

TVN24 | Świat

Autor:
pp/adso
Źródło:
PAP

Socjaldemokrata Stefan Loefven został w środę po raz trzeci wybrany przez szwedzki parlament na premiera. Rządzący od 2014 roku polityk stworzy wraz z Zielonymi mniejszościowy rząd, dla którego wyzwaniem będzie uchwalenie jesienią budżetu.

Stefan Loefven otrzymał 116 głosów poparcia (100 głosów Partii Robotniczej Socjaldemokraci oraz 16 Partii Ochrony Środowiska Zielonych) w 349-miejscowym parlamencie - Riksdagu. Jego wybór był jednak możliwy dzięki wstrzymaniu się od głosu Partii Centrum, Partii Lewicy, a także jednej niezrzeszonej parlamentarzystki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W Szwecji, aby zostać szefem rządu wystarczy, aby kandydaturze premiera nie sprzeciwiła się większość parlamentarna. Prawicowa opozycja nie zdołała zebrać wymaganych 175 głosów przeciwnych. Ostatecznie Loefvena nie poparło 173 parlamentarzystów.

Rząd oprze się na głosach liberalnej i skrajnie lewicowej partii

Nowy rząd socjaldemokratów i Zielonych, którego skład ogłoszony zostanie w piątek i najpewniej będzie podobny do poprzedniego gabinetu Loefvena, opiera się na głosach liberalnej Partii Centrum oraz skrajnie lewicowej Partii Lewicy. Różnice ideologiczne między tymi partiami sprawiają, że premierowi trudno będzie uzgodnić jesienią wspólny budżet.

Dodatkowo z porozumienia budżetowego z rządem tym razem wycofała się partia Liberałowie, która wsparła opozycyjną prawicę.

"Potrzeba kompromisów"

Loefven przyznał, że parlament wciąż jest mocno podzielony. - Dopóki żadna partia nie ma 51 procent poparcia (w parlamencie), potrzeba kompromisów - stwierdził.

Według lidera prawicowego ugrupowania Szwedzcy Demokraci Jimmiego Akessona dotychczasowy rząd Loefvena był "historycznie słaby, a nowy będzie jeszcze słabszy". - Na szczęście mamy w Szwecji nowy krajobraz polityczny - podkreślił w parlamencie Akesson.

W ten sposób odniósł się do otwarcia Liberałów i centroprawicowej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej, a także Chrześcijańskich Demokratów na współpracę ze Szwedzkimi Demokratami. Blok ten chce w mających odbyć się jesienią 2022 roku wyborach parlamentarnych zdobyć władzę.

Upadek mniejszościowego rządu

Mniejszościowy rząd premiera Loefvena upadł pod koniec czerwca w związku z planem liberalnej reformy, która przewidywała urynkowienie czynszów w nowym budownictwie. Sprzeciwiła się temu Partia Lewicy.

Niezadowolenie tego ugrupowania, które biernie przez ostatnie lata wspierało rząd, wykorzystała prawicowa opozycja i wspólnie z tą partią odwołała Loefvena ze stanowiska premiera.

Autor:pp/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości