Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum za podwyższeniem wieku emerytalnego kobiet

Autor:
kz\mtom
Źródło:
PAP

Według wstępnych oficjalnych wyników Szwajcarzy opowiedzieli się w niedzielnym referendum za podwyższeniem wieku emerytalnego kobiet z 64 do 65 lat i za podniesieniem stawki VAT, ale przeciwko rezygnacji z hodowli przemysłowej zwierząt. Frekwencja wyniosła około 52 procent.

Za podniesieniem wieku emerytalnego kobiet zagłosowało około 50,6 proc. obywateli, a 49,4 proc. było przeciw. 56 proc. Szwajcarów zagłosowało również za podwyższeniem stawki VAT z 7,7 proc. do 8,1 proc. Około 63 proc. wyborców było przeciw propozycji zrezygnowania w kraju z hodowli przemysłowej zwierząt.

Rośnie liczba emerytów

Zgodnie z proponowaną reformą systemu emerytalnego, kobiety w Szwajcarii będą pracować tak długo, jak mężczyźni. Podniesienie stawki VAT jest powiązane z tym planem, ponieważ ma pomóc w uzupełnieniu środków finansowych w systemie emerytalnym. Według danych podawanych przez władze liczba emerytów rośnie w Szwajcarii szybciej niż osób pracujących - długość życia rośnie, a kobiety żyją średnio dłużej niż mężczyźni. Według przeciwników reformy będzie ona całkowicie spoczywać na barkach kobiet, których świadczenia emerytalne są zwykle niższe niż mężczyzn, a poprzez planowane zmiany nierówność i niesprawiedliwość, "jakie od dawna nękają kobiety w Szwajcarii", zostaną uwydatnione - podała agencja Associated Press.

Surowsze zasady opieki nad zwierzętami

Odrzucona propozycja dotycząca hodowli zwierząt zakładała wprowadzenie surowszych zasad opieki nad zwierzętami hodowlanymi. Konieczne byłoby między innymi zapewnienie im możliwości przebywania na świeżym powietrzu. Zostałyby zmienione zasady uboju oraz importu zwierząt i produktów zwierzęcych. Zdaniem szwajcarskiego rządu takie zmiany naruszyłyby umowy handlowe i spowodowałyby wzrost cen żywności. W zeszłym roku około 80 mln zwierząt było tuczonych i zostało poddanych ubojowi w Szwajcarii, co oznacza wzrost o około 50 proc. w stosunku do ostatnich 20-30 lat. Według badań opinii publicznej początkowo większość obywateli opowiadała się za wprowadzeniem reformy, jednak zmieniła zdanie, częściowo z powodu silnego sprzeciwu hodowców zwierząt.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kz\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości