TVN24 | Świat

Muzeum Polskie będzie kontynuować swoją działalność. "Wieloletnie polsko-szwajcarskie wysiłki znalazły szczęśliwy finał"

TVN24 | Świat

Autor:
akw/
tam
Źródło:
PAP
Andrzej Duda w Muzeum Polskim w Rapperswilu (nagranie z listopada 2016 roku)
Andrzej Duda w Muzeum Polskim w Rapperswilu (nagranie z listopada 2016 roku)TVN24
wideo 2/3
TVN24Andrzej Duda w Muzeum Polskim w Rapperswilu (nagranie z listopada 2016 roku)

Muzeum Polskie pozostanie w Rapperswilu (Szwajcaria). W mieście powstanie także szwajcarski oddział Instytutu Pileckiego. Wspólną siedzibą obu instytucji będzie zakupiony przez państwo polskie kompleks Schwanen w Rapperswilu. Informację ogłosił minister kultury Piotr Gliński, który przebywa w Szwajcarii.

- Oto wieloletnie polsko-szwajcarskie wysiłki znalazły szczęśliwy finał w podpisanej kilka dni temu umowie zakupu kompleksu Schwanen, w którym Muzeum Polskie będzie kontynuować swoją działalność, pozostając w swojej kolebce, w Rapperswilu - powiedział wicepremier, minister Piotr Gliński.

Stwierdził przy tym, że "zakup kompleksu Schwanen jest wyrazem szczególnej odpowiedzialności państwa polskiego za znajdujące się poza granicami kraju polonika". - Ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego, także tego za granicą, jest jednym z priorytetów naszego resortu, a zapewnienie godnych warunków przechowywania i eksponowania zbiorów do niego należących, jest nam szczególnie bliskie - mówił minister.

Umowa zakupu kompleksu Schwanen umożliwia kontynuację działalności Muzeum Polskiego w Rapperswilu, które z końcem czerwca musiało opuścić mury miejscowego zamku. Wybór lokalizacji nie jest przypadkowy. To właśnie w Schwanen - znajdującym się nad Jeziorem Zurychskim, w bezpośredniej bliskości (około 150 metrów) rapperswilskiego zamku - w 1870 roku dokonano uroczystego odczytania i podpisania aktu fundacyjnego Muzeum Polskiego, którego siedzibą na wiele lat stał się tutejszy zamek.

Czytaj też: Na ratunek Muzeum Polskiemu w Rapperswilu

Hotel był wówczas centrum życia towarzyskiego miasta oraz miejscem spotkań mieszkających w Szwajcarii Polaków. Tu organizowano liczne polskie uroczystości patriotyczne. Tu także odbywały się regularne spotkania ówczesnych władz Muzeum Polskiego.

Hotel Schwanen twitter.com/kultura_gov_pl

Szwajcarski oddział Instytutu Pileckiego

W Schwanen znajdzie się również szwajcarski oddział Instytutu Pileckiego, który będzie prowadził działalność podobną jak w oddziale berlińskim. Będzie tu prezentowana wystawa stała, ekspozycje czasowe, planowane są międzynarodowe konferencje i debaty poświęcone historii Polski oraz Europy Środkowowschodniej i Wschodniej, spotkania intelektualistów, naukowców i dziennikarzy, wspólne działania z ośrodkami naukowymi i kulturalnymi w Szwajcarii.

Pierwszoplanową postacią prezentowaną w oddziale w Rapperswilu będzie patron Instytutu, Witold Pilecki, ale działalność instytutu będzie się też koncentrowała wokół popularyzacji dokonań grupy Aleksandra Ładosia, polskiego dyplomaty działającego podczas II wojny światowej w Bernie, Rafała Lemkina oraz Henri Dunanta - twórcy i założyciela Czerwonego Krzyża (Szwajcara, laureata Nagrody Nobla) w powiązaniu z działalnością Polskiego Czerwonego Krzyża. Ważną częścią działalności instytutu będzie również współpraca z archiwami szwajcarskimi i digitalizacja źródeł dotyczących Polski i Polaków. Instytut Pileckiego będzie popularyzował źródła poświęcone historii Polski, zgromadzone w internetowym archiwum i przetłumaczone na język angielski. Podobnie jak jego odpowiednik w Berlinie, poprowadzi również działalność edukacyjną i współpracę ze szkołami.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akw/ tam

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/kultura_gov_pl

Pozostałe wiadomości