Świat

Szojgu: nasz samolot wojskowy przeleciał nad biegunem w kierunku Ameryki

Świat


Podczas ćwiczeń w Arktyce rosyjskie lotnictwo dokonało pierwszego od upadku ZSRR przelotu wojskowego nad biegunem w kierunku Ameryki Północnej - poinformował w środę rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu, cytowany przez agencję RIA Nowosti.

Wypowiadając się na ten temat w rozmowie z wysokimi rangą dowódcami wojskowymi Szojgu nie ujawnił, jaki samolot dokonał tego przelotu, powiedział jedynie, że był on przystosowany do walki z okrętami podwodnymi.

Nie poinformował również, kiedy doszło do tego zdarzenia - pisze agencja Reutera. We wtorek rosyjski resort obrony opublikował jednak nagrania z arktycznych ćwiczeń rosyjskiego lotnictwa stacjonującego na Kamczatce.

Jak zaznacza Reuters, wypowiedź ministra obrony zbiegła się w czasie z dużymi ćwiczeniami sił morskich USA i Wielkiej Brytanii trwającymi za północnym kołem podbiegunowym. W ćwiczeniach Exercise 18 (ICEX) biorą udział m.in. trzy okręty podwodne: brytyjski HMS Trenchant oraz amerykańskie USS Connecticut i USS Hartford. Ich celem miało być m.in. zwiększenie zdolności operacyjnych jednostek pod pokrywą lodową.

Rosja patrzy na Arktykę

Jak przypomina agencja Reutera, w Rosji trwa wielki program modernizacji armii i przezbrajania, w ramach którego zwiększana jest także jej obecność wojskowa w Arktyce. Region ten ma strategiczne znaczenie.

Według szacunków ekspertów, znajdują się w nim również większe złoża ropy i gazu niż w Rosji i Arabii Saudyjskiej.

Autor: mm/adso / Źródło: Reuters