Sześć rzeczy, które warto wiedzieć 16 czerwca

Źródło:
PAP

Interwencja służb w Szczecinie. Debata w Sejmie nad refundacją in vitro. Tragiczne zderzenie ciężarówki z minibusem przewożącym osoby starsze w Kanadzie. Brytyjczyk skazany za atak na Polaka, zakończony śmiercią ofiary. Oto sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.

1. Strzały w Szczecinie

W czwartek wieczorem na ulicy Kasjopei w Szczecinie padły strzały - donoszą świadkowie. Jak relacjonują, usłyszeli kilka wystrzałów oraz krzyki. Według nieoficjalnych informacji strzały padły z jednego z balkonów.

Doniesienia o strzałach w Szczecinie i relacja świadka
Doniesienia o strzałach w Szczecinie i relacja świadkaTVN24

- Została podjęta decyzja o wejściu siłowym do tego mieszkania, w środku policjanci ujawnili zwłoki - przekazała w TVN24 komisarz Anna Gembala z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

2. Części północnokoreańskiej rakiety wyłowione z morza

Armia Korei Południowej wyłowiła z morza część rakiety użytej w nieudanej próbie wystrzelenia przez Koreę Północną satelity szpiegowskiego przeprowadzonej w ostatnim dniu maja - poinformowało w piątek Kolegium Połączonych Szefów Sztabów.

31 maja Korea Północna przyznała, że jej rakieta z satelitą szpiegowskim spadła do morza u zachodniego wybrzeża Półwyspu Koreańskiego po tym, jak straciła ciąg po rozdzieleniu pierwszego i drugiego stopnia.

3. Debata nad obywatelskim projektem o refundacji in vitro

Obywatelski projekt ustawy o refundacji in vitro trafi do komisji zdrowia. W czwartek późno wieczorem na sali plenarnej podczas pierwszego czytania dyskutowano o jego celowości. Jako przedstawiciel inicjatywy ustawodawczej głos zabrała m.in. Małgorzata Rozenek-Majdan.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, minister zdrowia miałby opracować, wdrożyć, zrealizować i sfinansować program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe.

4. Śmiertelny wypadek w Kanadzie

Co najmniej 15 osób zginęło, a 10 zostało rannych w czwartek w zderzeniu ciężarówki z przyczepą z minibusem przewożącym osoby starsze w środkowej Kanadzie - poinformowała policja.

- Dziesięć osób zostało zabranych do szpitala z różnymi obrażeniami – powiedział Rob Hill z policji prowincji Manitoba, gdzie miał miejsce wypadek. W minibusie znajdowało się łącznie 25 osób, "głównie osoby starsze" - dodał.

5. Aresztowania po katastrofie łodzi z migrantami

Dziewięć osób narodowości egipskiej, podejrzanych o zajmowanie się przemytem ludzi, zostało aresztowanych w czwartek w Grecji w związku z zatonięciem łodzi migrantów u greckich wybrzeży. Zdaniem greckiej agencji ANA osoby aresztowane są podejrzane o "nielegalny handel" ludźmi.

W wypadku, który miał miejsce w środę, utonęło co najmniej 78 osób. Rzecznik greckiego rządu Ilias Siakantaris powiedział w środę, że według niepotwierdzonych informacji na pokładzie łodzi znajdowało się 750 osób.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: katastrofa statku z migrantami u wybrzeży Grecji

6. Brytyjczyk skazany za śmiertelny atak na Polaka

15-letni Brytyjczyk, który w październiku ubiegłego roku w parku Whitehill na przedmieściach Gateshead w północno-wschodniej Anglii śmiertelnie dźgnął nożem pochodzącego z Polski 14-letniego Tomasza, został w czwartek skazany przez sąd w Newcastle.

Nastolatek za swój czyn spędzi w więzieniu minimum 12 lat. Kara ta oznacza, że najwcześniej po upływie tego czasu Leighton Amies może się ubiegać o warunkowe zwolnienie - choć nie jest powiedziane, że je otrzyma - na którym pozostanie do końca życia, a jeśli kiedykolwiek złamie jego warunki, ponownie trafi do więzienia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: wyrok za zabójstwo 14-letniego Polaka >>>

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP