Szef niemieckiej dyplomacji: Nie widać rozwiązania w sprawie Ukrainy

MSZ RosjiSzefowie rosyjskiej i niemieckiej dyplomacji spotkali się w Genewie

- Nie mogę powiedzieć, że jesteśmy na dobrej drodze, by znaleźć rozwiązanie, i że Ukraina i Rosja będą rozmawiać - oświadczył szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem w Genewie.

- Odbyłem trudne spotkanie, długie i bardzo poważne, ale nie wystarcza to, by powiedzieć, że widać rozwiązanie. Nie mogę wysłać sygnału i powiedzieć, że jesteśmy na dobrej drodze, by znaleźć rozwiązanie i że Ukraina i Rosja będą rozmawiać - oświadczył Steinmeier.

Spotkanie z Ławrowem odbyło się w poniedziałek wieczorem. Steinmeier rozmawiał również z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem. Jak mówił we wtorek niemiecki minister, "ważne jest, by zbadać wszelką możliwość zapobieżenia przemocy".

"Atmosfera jest napięta"

Ocenił, że należy wykorzystać czas do czwartku - gdy odbędzie się nadzwyczajny szczyt UE w sprawie Ukrainy - "by zobaczyć, czy jest możliwość utworzenia międzynarodowej grupy kontaktowej, aby zmniejszyć napięcia". - Atmosfera jest bardzo napięta - przyznał, opisując obecne nastroje wśród dyplomatów. I dodał, że pojawia się wiele pogłosek.

Pytany o ewentualne sankcje przeciwko Rosji Steinmeier powiedział: - Sądzę, że jeśli nie będzie decydujących kroków w ciągu najbliższego półtora dnia, takich jak osiągnięcie porozumienia międzynarodowego - na przykład, stworzenia grupy kontaktowej, z którą Rosja byłaby gotowa rozmawiać - wówczas, moim zdaniem, dyskusja wśród przywódców w Radzie Europejskiej faktycznie doprowadzi do podjęcia kroków. W Genewie odbywa się doroczna sesji Rady Praw Człowieka ONZ. Steinmeier we wtorek ma udać się do Berna, by rozmawiać z prezydentem Konfederacji i szefem departamentu spraw zagranicznych Didierem Burkhalterem.

Szwajcaria przewodniczy obecnie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: MAC\motm / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MSZ Rosji

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości