Szef NATO z wizytą w Polsce. Spotykał się z prezydentem Andrzejem Dudą w bazie lotniczej w Łasku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Szef NATO: Putin zrujnował pokój w Europie
Szef NATO: Putin zrujnował pokój w Europie TVN24
wideo 2/22
Szef NATO: Putin zrujnował pokój w Europie TVN24

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą w bazie lotniczej w Łasku. Jak powiedział prezydent na wspólnej konferencji prasowej, tematem rozmowy były kroki niezbędne, by wzmocnić bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO. - Cała nasza wspólnota musi utrzymać jedność i musimy stać razem przy Ukrainie - mówił Duda. Stoltenberg zapewniał, że zobowiązania NATO wynikające z art. 5 pozostają niewzruszone.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przybył we wtorek rano do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku (woj. łódzkie), gdzie spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.

O godz. 11.30 rozpoczął się ich wspólny briefing.

Prezydent Duda: cała nasza wspólnota musi utrzymać jedność, musimy stać razem przy Ukrainie

- Omówiliśmy sytuację bezpieczeństwa, mówiliśmy o zadaniach, które tu są wykonywane, a także, jakie kroki są potrzebne, aby wzmocnić bezpieczeństwo wschodniej flanki Sojuszu – powiedział Duda po rozmowie z sekretarzem generalnym NATO. Przypomniał, że obecnie w bazie w Łasku do stacjonujących tu polskich F-156 dołączyły amerykańskie myśliwce F-15.

- Wczoraj, razem z panem sekretarzem generalnym Jensem Stoltenbergiem uczestniczyliśmy w spotkaniu online z panem prezydentem Joe Bidenem i prezydentami państw NATO. Mówiliśmy, że Sojusz Północnoatlantycki, cała nasza wspólnota musi utrzymać jedność i musimy stać razem przy Ukrainie, bo nie możemy zgadzać się na to, by okupowane, napadane zbrojnie było państwo w Europie i by granice były zmieniane siłą - oświadczył prezydent. Według Dudy, wtorkowa wizyta Stoltebnberga i towarzyszących mu generałów w Łasku "podkreśla tę właśnie jedność, solidarność i wspólność działania".

- Wszystko to, co się dzieje, wszystko co obserwujemy, wszystko o czym mówiliśmy z sekretarzem generalnym, to wyjście pod zbliżający się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie, na którym będziemy podejmowali decyzję związane ze wzmocnieniem bezpieczeństwa Europy i wschodniej flanki Sojuszu – mówił prezydent Duda. Wyraził przekonanie, że dzięki podejmowanym działaniom i jedności zapewnione będzie bezpieczeństwo i pokój mieszkańcom Europy, w tym także Polski.

Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z szefem NATO
Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z szefem NATO TVN24

- To jest dla nas wszystkich najważniejsze. Chcemy, żeby Europa rozwijała się w spokoju i pokoju. Chcemy, by nasze kraje rozwijały się w spokoju i pokoju, i dlatego tutaj jesteśmy – zaznaczył prezydent.

Stoltenberg: nasze zobowiązania wynikające z art. 5 pozostają niewzruszone

Szef NATO po spotkaniu w Łasku z prezydentem Andrzejem Dudą podkreślił na wspólnej konferencji prasowej, że "prezydent Putin zrujnował pokój w Europie, dokonując brutalnej i niczym nieuzasadnionej inwazji na Ukrainę". - Poczynania Rosji są całkowicie nieakceptowalne i są one umożliwiane przez Białoruś - dodał.

Podziękował też za to, że może być w bazie lotniczej w Łasku. - Po raz pierwszy odwiedziłem tę bazę w 2014 roku, dzisiaj widzę, jak jasno NATO demonstruje swoją jedność poprzez obecność tutaj. Dziękuję prezydentowi Dudzie za podkreślenie zobowiązania Polski w ramach NATO i za wyrażenie jedności - powiedział szef NATO.

Szef NATO: Putin zrujnował pokój w Europie
Szef NATO: Putin zrujnował pokój w Europie TVN24

Stoltenberg zapowiedział, że NATO będzie solidarnie bronić terytorium Sojuszu. - Nasze zobowiązania wynikające z artykułu 5 Traktatu Waszyngtońskiego są niewzruszone, będziemy chronić i bronić każdego centymetra terytorium NATO - zapewnił. Zauważył, że NATO jest sojuszem obronnym. - NATO nie szuka konfliktu z Rosją. Rosja musi natychmiast położyć kres tej wojnie, wycofać wszystkie swoje siły z Ukrainy i w dobrej wierze wejść na drogę dyplomacji. Świat stoi u boku Ukrainy, będzie wspierał Ukrainę - zadeklarował Stoltenberg.

Szef NATO: nie zamierzamy wysyłać wojsk na Ukrainę

Jens Stoltenberg i Andrzej Duda zostali zapytani, czy NATO udostępni Ukrainie samoloty i lotniska.

- NATO stoi solidarnie u boku Ukrainy i nałożyło ogromne koszty na Rosję za jej nieuzasadnioną agresję - zaznaczył Stoltenberg. Dodał, że NATO udziela też wsparcia militarnego. - Wysyłamy sprzęt wojskowy, wysyłamy broń przeciwpancerną, broń przeciwlotniczą, a także inne rodzaje sprzętu, poza tym dostarczamy pomocy humanitarnej i finansowej - dodał.

- Jednak chcę zaznaczyć, że NATO nie chce być częścią tego konfliktu. Dlatego nie zamierzamy wysyłać żadnych wojsk na Ukrainę, nie zamierzamy też wysyłać samolotów do ukraińskiej przestrzeni powietrznej - podkreślił sekretarz generalny NATO. Podobnej odpowiedzi udzielił Andrzej Duda. - Nie wysyłamy naszych samolotów, bo oznaczałoby to ingerencję militarną w konflikt, który toczy się na Ukrainie i włączeniem się NATO w ten konflikt. NATO nie jest stroną tego konfliktu - oświadczył.

Duda o rozmowach z prezydentem Zełenskim: chcę być na bieżąco

Prezydent Duda na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem pytany był, czego dotyczą jego telefoniczne rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. - Jesteśmy bratnimi narodami, jesteśmy najbliższymi sąsiadami, jesteśmy przyjaciółmi, co widać chociażby po tym, jak zachowują się moi rodacy teraz, kiedy Ukraińcy są w potrzebie, ilu ludzi przyjmowanych jest teraz w polskich domach, ilu ludzi otrzymuje na co dzień pomoc - odpowiedział.

Dodał, że przyjaźni się z prezydentem Zełenskim. - Rozmawiam z nim rzeczywiście codziennie, sytuacja jest taka, że chcę być na bieżąco i usłyszeć najbardziej aktualne i prawdziwe informacje o tym, jaka jest sytuacja na Ukrainie, jak wygląda sytuacja wojenna, humanitarna - tłumaczył.

Duda powiedział, że z tych rozmów dowiaduje się, jak wygląda sytuacja w danym momencie, jakie są straty, zagrożenia, jak wygląda sytuacja ludności cywilnej, gdzie i jaka pomoc jest potrzebna. - I staramy się pomagać - zapewnił. - W miarę naszych możliwosći, w miarę tego, jak można dotrzeć z pomocą humanitarną, organizujemy pociągi sanitarne, powstają różne idee pomocy - wyjaśnił. - To między innymi bierze się właśnie z tych rozmów i informacji, które ja od prezydenta Zełenskiego uzyskuję - powiedział prezydent.

Zapewnił, że stara się też wspierać prezydenta Ukrainy, "żeby miał poczucie, że Ukraina nie jest sama, że myślimy o nich, że jesteśmy z nimi, że ich wspieramy, że nie walczą sami".

Szef NATO o wsparciu dla Ukrainy

Stoltenberg również we wtorek uda się do Estonii, gdzie wraz z premier Kają Kallas odwiedzi bazę wojskową Tapa.

W poniedziałek sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Stoltenberg wyraził uznanie dla odwagi zwykłych ludzi i sił zbrojnych Ukrainy walczących z rosyjską agresją.

Oświadczył, że sojusznicy w NATO zwiększają wsparcie dla Ukrainy w postaci rakiet przeciwlotniczych i broni przeciwpancernej, a także pomocy humanitarnej i finansowej.

Autorka/Autor:momo\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: