Stoltenberg: jeżeli Ukraina nie może atakować celów na rosyjskim terytorium, to nie jest w stanie się bronić

Źródło:
PAP
Stoltenberg: jeżeli Ukraina nie może atakować celów na rosyjskim terytorium, to nie jest w stanie się bronić
Stoltenberg: jeżeli Ukraina nie może atakować celów na rosyjskim terytorium, to nie jest w stanie się bronićNATO
wideo 2/2
Stoltenberg: jeżeli Ukraina nie może atakować celów na rosyjskim terytorium, to nie jest w stanie się bronićNATO

Zgromadzenie Parlamentarne NATO zaapelowało w poniedziałek, by Ukrainie umożliwiono wykorzystywanie otrzymanej od sojuszników broni przeciwko celom wojskowym w Rosji. Szef Sojuszu Jens Stoltenberg podkreślił, że decyzje w tej sprawie należą do krajów, które taką pomoc przekazały.

- Sojusz Północnoatlantycki powinien odgrywać większą rolę w koordynacji i planowaniu pomocy wojskowej dla Ukrainy, a także zaangażować się w opracowanie wieloletniego programu pomocy finansowej dla tego kraju - powiedział sekretarz generalny NATO na posiedzeniu kończącym trzydniowe obrady w stolicy Bułgarii, Sofii.

Jak podkreślił, bezprecedensowa i szczodra pomoc sojuszników NATO dla Ukrainy pomogła jej wyzwolić 50 procent terytoriów zajętych przez Rosję na początku wojny, lecz w ostatnim czasie spowolnienie dostaw obiecanego wsparcia negatywnie odbiło się na działaniach bojowych.

Stoltenberg o kwestii atakowania celów wojskowych na terytorium Rosji

Stoltenberg zaznaczył, że pozwolenie Ukrainie, by mogła wykorzystywać otrzymaną pomoc wojskową do atakowania celów wojskowych na terytorium Rosji, nie leży w gestii NATO, lecz poszczególnych krajów, które przekazały Kijowowi uzbrojenie.

- Nadszedł czas, by rozważyć, czy nie należy znieść pewnych ograniczeń na wykorzystywanie udostępnionej broni. Widzimy (po sytuacji) w Charkowie, że front i granica zbiegają się w większym lub mniejszym stopniu. Jeżeli Ukraina nie może atakować celów na rosyjskim terytorium, to nie jest w stanie się bronić, ponieważ to stamtąd jest atakowana rakietami i artylerią. A (Ukraina) ma prawo się bronić – podkreślił.

- NATO nie planuje misji szkoleniowej w Ukrainie, ukraińscy żołnierze są trenowani w państwach NATO. Za to na zaplanowanym na lipiec szczycie Sojuszu w Waszyngtonie zostanie podjęta decyzja o opracowaniu wieloletnich ram pomocy finansowej dla Ukrainy - dodał.

Jens Stoltenberg w stolicy BułgariiEPA/VASSIL DONEV

Stoltenberg: NATO potrafi się przystosowywać

Stoltenberg wskazał trzy podstawowe tematy, które mają zostać omówione na lipcowym szczycie. Są to: udoskonalenie zdolności obronnych sojuszników, wsparcie Ukrainy oraz regionalne partnerstwa w regionie Azji i Pacyfiku.

- NATO jest najbardziej skutecznym sojuszem w historii, ponieważ potrafi się zmieniać i przystosowywać w stale zmieniającym się świecie – oświadczył Stoltenberg.

Szef rządu tymczasowego Bułgarii Dimitar Gławczew podkreślił, że NATO jest najbardziej stabilnym gwarantem bezpieczeństwa kraju. Jednocześnie powiedział, że region Morza Czarnego został poważnie dotknięty przez konflikt w Ukrainie i Sojusz powinien zwiększyć tam swoją obecność.

Autorka/Autor:js//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA/VASSIL DONEV

Tagi:
Raporty: