Konstytucja ponad prawem międzynarodowym. Ławrow: to nic nadzwyczajnego

TVN24 | Świat

Autor:
tas
Źródło:
PAP

Sytuacja taka nie jest niczym nadzwyczajnym - oświadczył szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow, komentując ideę zapisania w konstytucji Rosji jej prymatu nad prawem międzynarodowym. Dyplomata dodał, że podobne normy istnieją w krajach zachodnich.

- Mamy teraz wyjaśnienie Sądu Konstytucyjnego o tym, że konstytucja stanowi priorytetową normę prawną. Nie jest to jakaś sytuacja unikalna, tego rodzaju normy prawne istnieją w krajach zachodnich, w szczególności w Niemczech i w Wielkiej Brytanii - powiedział w czwartek Siergiej Ławrow.

Putin stwierdził, że Rosja powinna pozostać silną republiką prezydenckąkremlin.ru

Szef rosyjskiego MSZ zauważył, że umowy międzynarodowe muszą być ratyfikowane, a ratyfikacja jest określona w ustawie zasadniczej. - Przepisy prawne powinny odpowiadać konstytucji. Nie ma tu i nie może być żadnej sprzeczności. Wypełniamy wszystkie nasze zobowiązania, pod którymi się dobrowolnie podpisujemy i które ratyfikowane są przez nasz parlament i stają się częścią naszej bazy prawnej - powiedział.

Minister zaznaczył, że należy wywiązywać się z konwencji międzynarodowych. Ocenił, że "nieszczęście polega na tym", że prawo międzynarodowe traktuje się teraz "dowolnie". Robią tak - jak stwierdził - "szczególnie nasi koledzy amerykańscy".

Putin wygłosił orędzie przed połączonymi izbami parlamentu kremlin.ru

Prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował w środę w orędziu przed Zgromadzeniem Federalnym zmiany w konstytucji, które - według jego słów - gwarantują w rosyjskiej przestrzeni prawnej prymat konstytucji kraju. Prymat ten oznacza - jak wyjaśnił Putin - że "wymogi ustawodawstwa międzynarodowego i umów, a także decyzje organów międzynarodowych mogą obowiązywać na terytorium Rosji tylko w tej części, w której nie są sprzeczne z konstytucją" kraju.

W Rosji parlament przyjął w 2015 roku ustawę pozwalającą Sądowi Konstytucyjnemu na uznawanie za niemożliwe do wykonania tych decyzji sądów międzynarodowych, które nie są zgodne z rosyjską konstytucją. Chodzi przede wszystkim o decyzje Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Według niezależnej "Nowej Gaziety" zapis proponowany przez Putina wymagałby zmian w zasadniczej części konstytucji Rosji, mówiącej o konstytucyjnych podstawach ustroju państwa. Dziennik "Wiedomosti" zwrócił w czwartek uwagę, że taka zmiana wymaga zwołania Zgromadzenia Konstytucyjnego i zarządzenia referendum.

Źródło: PAP

Autor:tas

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru