EMA: wstępne badania potwierdzają skuteczność szczepionek przeciwko wariantowi omikron

Autor:
momo/adso
Źródło:
PAP
Rosnąca fala zakażeń omikronem
Rosnąca fala zakażeń omikronemTVN24
wideo 2/5
TVN24Rosnąca fala zakażeń omikronem

Europejska Agencja Leków poinformowała, że wstępne badania potwierdzają skuteczność szczepionek przeciw COVID-19 przy zakażeniu wariantem omikron. Jak dodała EMA, testy wskazują, że preparaty te w dużym stopniu chronią przed ciężkim przebiegiem choroby i hospitalizacją.

"Chociaż zdolność do transmisji wariantu omikron wydaje się większa (niż w przypadku poprzednich wariantów - red.), badania z Republiki Południowej Afryki, Wielkiej Brytanii oraz części państw Unii Europejskiej wskazują, że ryzyko hospitalizacji przy zakażeniu omikronem jest mniejsze niż w przypadku zakażenia wariantem delta" - podano we wtorkowym oświadczeniu EMA.

Z badań wynika też, że efektywność szczepionek w zapobieganiu objawowemu COVID-19 jest przy omikronie mniejsza niż przy innych szczepach koronawirusa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Szczepionki a wariant omikron

Jednocześnie, jak podała EMA, badania potwierdzają, że istniejące na europejskim rynku szczepionki zapewniają ochronę przed hospitalizacją i ciężkim przebiegiem choroby u osób zakażonych wariantem omikron.

Według przeprowadzonych w RPA badań osoby zaszczepione dwiema dawkami preparatu są w 70 procentach chronione przed hospitalizacją. Podobne badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wskazały, że po otrzymaniu dawki przypominającej ochrona przed hospitalizacją wzrasta do 90 procent.

EMA podkreśliła, że szczepienie pozostaje ważnym elementem kampanii przeciwko pandemii COVID-19. Agencja poinformowała, że będzie kontynuować badania nad coraz bardziej powszechnym w Europie wariantem omikron.

Autor:momo/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości