Szczepionka Novavax przeciw COVID-19 oparta na białkach dopuszczona w Wielkiej Brytanii. Wysoka skuteczność preparatu

Źródło:
PAP

Szczepionka przeciw COVID-19 opracowana przez amerykańską firmę Novavax została zatwierdzona w Wielkiej Brytanii. W odróżnieniu od wcześniej dopuszczonych do użycia szczepionek firm Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Moderna i Janssen, szczepionka Novavax jest oparta na technologii stosowanej od wielu lat w ochronie przed chorobami takimi jak żółtaczka czy półpasiec.

Wielka Brytania zatwierdziła w czwartek do użycia szczepionkę przeciw COVID-19 opracowaną przez amerykańską firmę Novavax. Preparat w badaniach klinicznych miała 89 proc. skuteczności w zwalczaniu objawowej postaci COVID-19. Dotyczyły one pierwotnej wersji koronawirusa z Wuhanu, jak i późniejszego wariantu alfa.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

W grudniu zeszłego roku Novavax poinformował, że dwie dawki skuteczne generują odpowiedź immunologiczną także przeciw dominującemu obecnie wariantowi omikron, a firma rozpoczęła prace nad wersją dostosowaną konkretnie do niego.

Novavax. Pierwsza szczepionka na COVID-19 oparta na białkach

W odróżnieniu od wcześniej dopuszczonych do użycia szczepionek firm Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Moderna i Janssen, preparat Novavax jest oparty na technologii stosowanej od wielu lat w ochronie przed chorobami takimi jak żółtaczka czy półpasiec.

Szczepionka firmy Novavax dopuszczona do użycia w Wielkiej BrytaniiVladimka production/Shutterstock

Dostarcza ona kopie kolców białka znajdujących się na powierzchni wirusa bezpośrednio do komórek danej osoby, stymulując układ odpornościowy do produkcji przeciwciał i limfocytów T. Dodatkowy składnik, adiuwant, pomaga następnie wzmocnić odpowiedź immunologiczną.

Naukowcy twierdzą, że taka metoda sprawia, że szczepionka jest prostsza w produkcji niż niektóre inne i łatwiejsza w przechowywaniu.

Spadek liczby szczepień w Wielkiej Brytanii

Brytyjski rząd w sierpniu 2020 r. złożył zamówienie na zakup 60 mln dawek szczepionki firmy Novavax i po wydaniu zaleceń przez Wspólny Komitet ds. Szczepień i Immunizacji (JCVI) mogłoby się zacząć jej podawanie.

Nie wiadomo jednak, czy tak się stanie, bo już dopuszczony kilka miesięcy temu produkt firmy Janssen wciąż nie jest stosowany, a od początku tego roku zainteresowanie szczepieniami wyraźnie spadło.

W ostatnich kilku dniach podawanych jest zaledwie ok. 50 tys. dawek przypominających dziennie, a łączna liczba wszystkich dawek nie przekracza 100 tys. dziennie. Do tej pory w Wielkiej Brytanii podano 138,3 mln dawek szczepionek, z czego 37,4 mln to dawki przypominające. Oznacza to, że przyjęło je 65,1 proc. osób w wieku powyżej 12 lat.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Vladimka production/Shutterstock