"To jest chwila Europy". Von der Leyen o datach rozpoczęcia szczepień w Unii

Źródło:
Guardian, PAP, tvn24.pl, Reuters
Szefowa KE podała datę rozpoczęcia szczepień na COVID-19 w Unii Europejskiej
Szefowa KE podała datę rozpoczęcia szczepień na COVID-19 w Unii EuropejskiejTVN24
wideo 2/21
Szefowa KE podała datę rozpoczęcia szczepień na COVID-19 w Unii EuropejskiejTVN24

W dniach 27, 28 i 29 grudnia w całej UE rozpoczną się szczepienia. Wspólnie chronimy naszych obywateli - napisała w mediach społecznościowych szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Stosowana będzie szczepionka koncernów Pfizer/BioNTech, która ma zostać wkrótce zatwierdzona. Niemcy, Włosi i Austriacy również potwierdzili, że szczepienia w ich krajach rozpoczną się 27 grudnia.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekazała w czwartek w mediach społecznościowych, że szczepienia w państw Unii Europejskiej rozpoczną się 27 grudnia. "To jest chwila Europy. W dniach 27, 28 i 29 grudnia w całej UE rozpoczną się szczepienia. Wspólnie chronimy naszych obywateli. Jesteśmy #SilniejsiRazem" - napisała na Twitterze.

Wcześniej w czwartek o 27 grudnia jako terminie rozpoczęcia szczepień na COVID-19 w państwach Unii Europejskiej mówił niemiecki minister zdrowia. - W Niemczech rozpoczniemy (szczepienia - red.) 27 grudnia, jeśli zatwierdzenie nastąpi zgodnie z planem - powiedział Jens Spahn przed spotkaniem z kanclerz Angelą Merkel i przedstawicielami producenta szczepionek BioNTech. Jak dodał, "inne kraje Unii Europejskiej też chcą rozpocząć szczepienia od 27 grudnia".

W czwartek informacje o tej dacie potwierdziły też władze Austrii i Włoch.

W poniedziałek zbierze się panel ekspertów Europejskiej Agencji Leków

We wtorek Europejska Agencja Leków (EMA) zapowiedziała, że w poniedziałek 21 grudnia zbierze się panel ekspertów w celu oceny szczepionki przeciwko COVID-19, wyprodukowanej przez amerykańską firmę Pfizer i niemieckiego partnera tej korporacji, spółkę BioNTech.

Wcześniej spotkanie planowano na 29 grudnia, jednak - jak podała EMA - jego organizacja jest możliwa wcześniej po tym, jak firmy dostarczyły dodatkowe informacje na temat szczepionki.

Agencja poinformowała, że w przypadku, gdy wyda pozytywną decyzję, Komisja Europejska przyspieszy proces decyzyjny w celu przyznania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu szczepionki we wszystkich państwach członkowskich UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

"By położyć kres pandemii, 70 procent ludzi musi zostać zaszczepionych"

W środę szefowa Komisji Europejskiej wystąpiła przed Parlamentem Europejskim w Brukseli. Wśród tematów, które poruszyła znalazła się między innymi kwestia unijnej strategii szczepień na COVID-19. Jak mówiła, Wspólnota zakupiła więcej dawek niż potrzeba, żeby zapewnić szczepienie wszystkim obywatelom Europy. - Będziemy także w stanie zaopatrzyć naszych partnerów – dodała.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Von der Leyen zachęcała, by wszystkie 27 państw Wspólnoty rozpoczęło szczepienia jak najszybciej i wspólnie, "tego samego dnia".

Według szefowej KE, "by położyć kres pandemii, 70 procent ludzi musi zostać zaszczepionych". – Stoi przed nami ogromne zadanie – powiedziała.

Autorka/Autor:pp/adso

Źródło: Guardian, PAP, tvn24.pl, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: