TVN24 | Świat

"Podobnie jak państwo jestem rozczarowany". Szef AstraZeneki tłumaczył się przed eurodeputowanymi

TVN24 | Świat

Autor:
ft//rzw
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Niestety, wydajność naszych fabryk jest mniejsza niż się spodziewaliśmy – przyznał w czwartek prezes AstraZeneki Pascal Soriot, tłumacząc, dlaczego w pierwszym kwartale tego roku koncern dostarczy Unii Europejskiej mniej dawek preparatu niż wynika to z umowy. Wyraził nadzieję, że w kolejnych miesiącach wydajność się zwiększy. Wyjaśnienia składał podczas obrad komisji europarlamentu.

- Podobnie jak państwo jestem rozczarowany tym, że problemy w łańcuchu dostaw są tak duże. Zapewniam jednak, że dokładamy wszelkich starań w procesie produkcji - przekonywał europosłów prezes AstraZeneki Pascal Soriot podczas czwartkowej debaty w komisjach zdrowia i przemysłu Parlamentu Europejskiego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Dodał, że proces produkcji szczepionek jest znacznie trudniejszy niż zwykłych leków. - Niestety, wydajność naszych fabryk jest mniejsza niż się spodziewaliśmy, ale zwiększamy ją codziennie. Liczę na to, że w drugim kwartale tego roku ta wydajność się zwiększy - powiedział.

Soriot zapewnił, że AstraZeneca chce współpracować z Komisją Europejską w walce z pandemią COVID-19. - Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen może na nas liczyć, jeśli chodzi o zwiększenie potencjału produkcyjnego w Europie - oświadczył.

Niektóre fabryki "trochę się ociągały"

Poinformował, że zdecydowana większość szczepionek, które są produkowane w Europie, w tym w Holandii, trafia na rynek unijny.

- Produkcja szczepionki jest bardzo skomplikowanym procesem. Wymaga zgrania tysięcy elementów przez cały czas. W niektórych zakładach produkcyjnych udało się przyspieszyć produkcję, inne zakłady trochę się ociągały. Wpłynęło to na wolumen dostaw, który miał trafić do Unii Europejskiej - powiedział Soriot, odpowiadając na pytanie o przyczyny zmniejszenia dostaw do UE.

Przekazał, że jego firma pracuje nad tym, aby w drugim kwartale wielkość dostaw była zgodna z tym, co zapisano w kontraktach.

Prezes chwali produkt AstraZeneki

Soriot podkreślił, że szczepionka AstraZeneca jest bardzo skuteczna. - Znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na COVID-19, zmniejsza też ryzyko hospitalizacji. (...) Chroni również przed komplikacjami i skutkami ubocznymi choroby COVID-19 - powiedział.

Szczepionki przeciw COVID-19PAP

Opóźnienia w dostawach

Komisja Europejska zawarła z AstraZenecą umowę na dostawę 300 mln dawek szczepionki, z opcją dokupienia kolejnych 100 mln.

Pod koniec stycznia brytyjsko-szwedzka firma zapowiedziała, że zamiast zakontraktowanych na pierwszy kwartał 80 mln dawek będzie w stanie dostarczyć tylko 31 mln. Tłumaczyła to niższą od spodziewanej wydajnością jednej z fabryk. Potem poinformowała, ze będzie w stanie dostarczyć 9 mln dawek więcej, a więc w sumie 40 mln.

KE wielokrotnie informowała, że nie jest zadowolona z takiego stanu rzeczy.

O komplikacjach związanych z opóźnieniami dostaw preparatu AstraZeneki mówił w środę także polski minister zdrowia Adam Niedzielski. - To już jest kolejna informacja, jaką otrzymujemy z firmy AstraZeneca, która dotyczy bądź przesunięć, bądź redukcji dostaw - powiedział.

Autor:ft//rzw

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: