Poziom wyszczepienia a śmiertelność na COVID-19. Komisja Europejska publikuje zestawienie

Źródło:
Twitter/European Commission
Minister zdrowia o możliwym obowiązku szczepienia w podmiotach leczniczych
Minister zdrowia o możliwym obowiązku szczepienia w podmiotach leczniczychRMF FM
wideo 2/21
Minister zdrowia o możliwym obowiązku szczepienia w podmiotach leczniczychRMF FM

"Im wyższy poziom wyszczepienia, tym niższy poziom przypadków śmiertelnych" - napisała na Twitterze Komisja Europejska, udostępniając grafikę, na której zestawiono poziom wyszczepienia w krajach członkowskich Unii Europejskiej z liczbą zgonów na COVID-19 na milion mieszkańców. Na trzech pierwszych miejscach zestawienia znalazły się państwa, w których poziom zaszczepionej dorosłej populacji wyniósł powyżej 90 procent. Polska osiągnęła piąty wynik od końca. 

Komisja Europejska opublikowała we wtorek grafikę, na której zestawiono procent zaszczepionej dorosłej populacji każdego z państw członkowskich Unii Europejskiej oraz liczbę ofiar śmiertelnych COVID-19 na milion mieszkańców w okresie dwóch tygodni listopada. Wykres bazuje na danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). "Dane pokazują nam, że im wyższy poziom wyszczepienia, tym niższy poziom przypadków śmiertelnych" - napisała KE we wpisie.

Irlandia, Portugalia i Malta najlepiej wyszczepione

Najlepiej w zestawieniu wypada Irlandia, gdzie w pełni zaszczepione jest 93 procent dorosłej populacji. Wskaźnik zgonów na milion mieszkańców w okresie dwóch tygodni wynosi 15 przypadków.

W Portugalii, która znalazła się na drugim miejscu, zaszczepionych zostało 92 procent osób powyżej 18. roku życia. Liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 na milion mieszkańców wynosi 10.

Trzecie miejsce zajęła Malta, gdzie zaszczepione – podobnie jak w Portugalii – zostało 92 procent dorosłej populacji. Wskaźnik przypadków śmiertelnych COVID-19 na milion mieszkańców wyniósł 0.

Najmniej zaszczepionych w Bułgarii, Rumunii i na Słowacji

Na drugim końcu zestawienia znalazły się państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Najniższy poziom wyszczepienia dorosłej populacji (29 procent) oraz najwyższy wskaźnik zgonów na milion mieszkańców w omawianym okresie (325) zanotowała Bułgaria.

Druga od końca jest Rumunia, gdzie zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało 43 procent dorosłych mieszkańców kraju. Liczba ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców wynosi 267.

Na Słowacji, trzecim od końca kraju w zestawieniu, poziom wyszczepienia dorosłej populacji wynosi 54 procent. Wskaźnik śmiertelności na COVID-19 w przeliczeniu na milion mieszkańców wynosi 29.

Jak wypadła Polska?

Polska znalazła się na piątym miejscu od końca, przed Chorwacją (4. miejsce od końca). Według ECDC w Polsce zaszczepionych jest 62 procent dorosłych mieszkańców. Wskaźnik zgonów w związku z COVID-19 wynosi 49 przypadków na milion mieszkańców.

Szczepienia na COVID-19 w Europie

Jak wynika z danych ECDC, w Europejskim Obszarze Gospodarczym (Unia Europejska oraz Norwegia, Islandia i Liechtenstein) ogółem zaszczepionych jest 76,6 procent dorosłej populacji.

Tymczasem w poniedziałek Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła ocenę wniosku o podanie dawki przypominającej szczepionki na COVID-19 firmy Johnson & Johnson co najmniej dwa miesiące po pierwszej dawce osobom w wieku 18 lat i starszym.

"Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) EMA przeprowadzi przyspieszoną ocenę danych przedłożonych przez firmę, która wprowadza do obrotu szczepionkę. Dane te obejmują wyniki badań ponad 14 tys. osób dorosłych, które otrzymały drugą dawkę szczepionki na COVID-19 lub placebo dwa miesiące po podaniu pierwszej dawki. Wyniki tej oceny są spodziewane w ciągu kilku tygodni, chyba że potrzebne będą dodatkowe informacje" - czytamy w komunikacie Agencji przesłanym mediom.

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: Twitter/European Commission

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: