Prezydent "ubolewa" z powodu wpisów syna na Twitterze

Autor:
asty/kg
Źródło:
BBC
Twitter/mkainerugabaMyhoozi Kainerugaba pełnił funkcję dowódcy sił lądowych Ugandy

Syn prezydenta Ugandy generał Muhoozi Kainerugaba zasłynął kontrowersyjnymi wpisami na Twitterze. Wyrażał poparcie dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę, oferował 100 sztuk bydła za przyszłą włoską premier Giorgię Meloni i stwierdził, że zajęcie stolicy sąsiedniej Kenii nie zajęłoby jego armii nawet dwóch tygodni. Prezydent Ugandy Yoweri Museveni poprosił Kenijczyków o wybaczenie i odsunął syna od dowodzenia armią.

Syn prezydenta Ugandy Muhoozi Kainerugaba, który do niedawna dowodził wojskami lądowymi, chętnie angażuje się w politykę, a jego krytycy twierdzą, że w ten sposób narusza wojskowy kodeks dyscyplinarny.

Kainerugaba napisał ostatnio na Twitterze, że rozmawiał z byłym prezydentem Kenii Uhuru Kenyattą i wyraził ubolewanie, że ten ustąpił w sierpniu. "Jedyny problem z moim ukochanym starszym bratem polega na tym, że nie starał się o trzecią kadencję. Odnieślibyśmy łatwe zwycięstwo" – napisał.

W kolejnym wpisie skierowanym do ponad 600 tysięcy obserwatorów podkreślił: "Nie zajęłoby nam to, mojej armii i mnie, dwóch tygodni, aby zdobyć Nairobi". Wpis wywołał oburzenie, a generałowi zarzucono m.in. "lekkomyślność".

Prezydent przeprasza za syna, zwalnia go i awansuje na generała

Chociaż kenijskie władze nie skomentowały słów ugandyjskiego generała, ministerstwo spraw zagranicznych Ugandy wydało oświadczenie, w którym stwierdziło, że kraj ten ceni sobie "silne stosunki dwustronne".

Prezydent Yoweri Museveni powiedział, że rozmawiał z prezydentem Kenii Williamem Ruto i wyraził "ubolewanie" z powodu wpisów syna.

- Proszę naszych kenijskich braci i siostry o wybaczenie za wpisy na Twitterze wysłane przez generała Muhooziego, byłego dowódcę wojsk lądowych Ugandy – powiedział. – Funkcjonariusze publiczni, ani cywilni, ani wojskowi nie powinni komentować lub w jakikolwiek sposób ingerować w wewnętrzne sprawy zaprzyjaźnionych krajów – dodał.

Prezydent podkreślił, że pomimo "pomyłki" syna, awansował go do stopnia pięciogwiazdkowego generała, ponieważ wciąż może wnieść "wiele pozytywnego wkładu".

Kontrowersyjny syn prezydenta Ugandy

Syn prezydenta jest znany z kontrowersyjnych wpisów na Twitterze – wyrażał poparcie dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę i rebeliantów z Tigraju walczących z etiopskim rządem.

Napisał, też że dałby 100 sztuk bydła przyszłej premier Włoch Giorgii Meloni, bo jest - jego zdaniem - "nieustraszona i prawdziwa".

"Wiem, że Europejczycy dają dziewczynom kwiaty. Nigdy tego nie rozumiałem. W naszej kulturze dajesz krowę" – dodał.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kg

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/mkainerugaba

Pozostałe wiadomości