"Święto świateł" zamiast Bożego Narodzenia "by nie urazić"

 
Zamiast Bożego Narodzenia - "Święto świateł"TVN24

By nie urazić wrażliwości uczniów, w szkole podstawowej w Cremonie na północy Włoch zdecydowano się zrezygnować z obchodów Bożego Narodzenia i wprowadzić ceremonię z okazji wymyślonego "Święta świateł". Decyzja ta wzbudziła we Włoszech dyskusję. - To idiotyzm - mówią jedni. - Ta decyzja jest wzorcowa - ripostują inni.

Powodem zamiany Bożego Narodzenia na wymyślone "Święto świateł" stał się wieloetniczny charakter szkoły, do której chodzą dzieci imigrantów z różnych krajów. Zdaniem jednego z nauczycieli, który podjął decyzję o zamianie, "nie należy wykluczać nikogo z obchodów i dlatego należało stworzyć święto do zaakceptowania dla wszystkich łącząc różne tradycje".

"Źle rozumiane pojęcie tolerancji"

Rezygnacja z Bożego Narodzenia wywołała protesty niektórych rodziców, rządzącej w mieście prawicowej Ligi Północnej, a także gorącą dyskusję wśród polityków w Rzymie. Deputowana koalicyjnej partii Lud Wolności Isabella Bertolini zażądała interwencji ministerstwa oświaty. - Wielokulturowe delirium, które zdaje się ogarniać nasz kraj przynosi coraz bardziej gorzkie niespodzianki - oświadczyła Bertolini. - Źle rozumiane pojęcie tolerancji wobec cudzoziemców prowadzi w rzeczywistości do obalenia naszych symboli religijnych i naszych tradycji - dodała.

Komuniści: To decyzja wzorcowa

Z kolei fundacja prowadzona przez przewodniczącego Izby Deputowanych Gianfranco Finiego oceniła, że rezygnacja z Bożego Narodzenia to nie "poprawność", ale "idiotyzm". Decyzję szkoły jako "wzorcową" pochwaliła natomiast młodzieżówka włoskiej partii komunistycznej.

Kontrowersje wokół krzyży

Na początku listopada we Włoszech - ale także i w Polsce - wybuchła publiczna dyskusja na temat krzyży w szkołach. Stało się to po orzeczeniu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który stwierdził, że krzyż wiszący we włoskiej szkolnej klasie narusza prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnym przekonaniem oraz wolność religijną uczniów. Na obecność krzyża poskarżyła się obywatelka włoska pochodząca z Finlandii.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24