1,8 tys. połączeń lotniczych zostało odwołanych we wtorek rano we Francji z powodu strajku kontrolerów lotów, którzy sprzeciwiają się planom Komisji Europejskiej liberalizacji sektora - poinformowała Naczelna Dyrekcja Lotnictwa Cywilnego (DGAC). Strajk odczują też pasażerowie chcący lecieć do Francji z Polski, lub stamtąd wracający. Przewoźnicy ograniczają liczbę połączeń.
"Generalnie sytuacja jest dość spokojna", dzięki podjętym zawczasu krokom, które sprawiły, że na lotniskach "są wyłącznie pasażerowie czekający na lot" - tłumaczył rzecznik DGAC.
DGAC zwróciła się już w weekend do przewoźników o zmniejszenie o połowę liczby lotów w czasie strajku, od wtorku do czwartku, na lotniskach Roissy, Orly, podparyskiego Beauvais, oraz w Lyonie, Nicei, Marsylii, Tuluzie i Bordeaux.
Problemy z połączeniami do Polski
Air France, PLL LOT oraz Ryanair odwołują połączenia z Warszawy do Paryża z powodu strajku francuskich kontrolerów lotów. We wtorek francuska linia nie wykona dwóch lotów z Paryża do Warszawy, a LOT odwołał rejs do Paryża.
Rzecznik warszawskiego Lotniska Chopina Przemysław Przybylski powiedział, że pasażerowie mogą spodziewać się utrudnień w związku ze strajkiem. - Air France odwołał we wtorek z Paryża do Warszawy dwa przyloty i dwa rejsy powrotne. Tego dnia francuski przewoźnik wykonuje w sumie osiem połączeń na trasie Warszawa - stolica Francji - powiedział Przybylski. Rzecznik PLL LOT Marek Kłuciński powiedział, że we wtorek LOT odwołał rejs z Warszawy do Paryża i lot powrotny. - W środę odwołujemy Paryż i Niceę, w czwartek tylko poranny rejs do Paryża. Na loty popołudniowe będziemy podstawiać większe samoloty - powiedział Kłuciński. Dodał, że przewoźnik do Paryża lata dwa, a w niektóre dni nawet trzy razy dziennie, a do Nicei raz dziennie.
Irlandzki przewoźnik Ryanair na swojej stronie internetowej poinformował o odwołanym rejsie w środę na trasie Warszawa - Paris Beauvais. Przekazał, że pasażerowie, których rejsy zostaną odwołane z powodu strajku, zostaną o tym powiadomieni mailem. Więcej informacji mogą znaleźć na stronie przewoźnika.
Opóźnienia i krytyka
Na swej stronie internetowej linie Air France oceniły w poniedziałek, że będą w stanie zapewnić loty dalekobieżne z Paryża, lecz nie wykluczają "opóźnień i anulowania połączeń w ostatniej chwili". Francuski przewoźnik apelował do podróżnych, by na bieżąco dowiadywali się o lotach. Irlandzkie tanie linie lotnicze Ryanair skrytykowały "odwołanie we wtorek 102 lotów do i z Francji", uznając, że zakładnikami tej sytuacji stali się pasażerowie. Przewoźnik zaapelował do Komisji Europejskiej, aby położyła kres strajkom kontrolerów lotów.
We wtorek rano administracja paryskich lotnisk (ADP) poinformowała, że przewiduje się znaczące zakłócenia w ruchu lotniczym na lotniskach Roissy-Charles-de-Gaulle oraz Orly w Paryżu z powodu strajku kontrolerów lotów i lotnictwa cywilnego. - Na razie sytuacja na obu lotniskach jest spokojna, lecz w ciągu dnia przewidywane są opóźnienia - poinformował rzecznik ADP. Zastrzegł przy tym, że do odwołania poszczególnych lotów może dojść w ostatniej chwili. - Zachęcamy pasażerów do kontaktowania się z liniami lotniczymi, zanim udadzą się na lotnisko, żeby sprawdzić, czy lot nie został odwołany - dodał.
Strajk kontrolerów lotów
Związek zawodowy francuskich kontrolerów lotów (SNCTA) informował wcześniej o chęci przeprowadzenia strajku od 11 do 13 czerwca, żeby zaprotestować przeciwko unijnej polityce i jej skutkom dla narodowych przewoźników. Inne związki reprezentujące kontrolerów lotów z Naczelnej Dyrekcji Lotnictwa Cywilnego (DGAC) również zapowiadały strajk, lecz jedynie na środę, żeby zaprotestować przeciwko planom KE utworzenia tzw. wspólnego nieba (wspólnej przestrzeni powietrznej) nad Europą, co skróciłoby trasy i zmniejszyło koszty przelotów w UE.
Autor: //gak/k / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Reuters