Spotkanie w Soczi. Cameron przekona Putina?


Prezydent Rosji Władimir Putin podejmuje w swojej letniej rezydencji w Soczi premiera Wielkiej Brytani Davida Camerona. Według rosyjskich mediów, powołujących się na brytyjski "Daily Telegraph", Cameron zaproponuje Putinowi, aby międzynarodowa konferencja w sprawie pokoju w Syrii odbyła się w Londynie.

"Premier planuje wykorzystanie spotkań z rosyjskim i amerykańskim prezydentem do otwarcia Londynowi drogi do przyjęcia konferencji z udziałem wszystkich kluczowych graczy kryzysu syryjskiego" - cytuje londyńską gazetę agencja ITAR-TASS.

Wstępne uzgodnienia

Ławrow i Kerry uzgodnili we wtorek, że możliwie jeszcze przed końcem bieżącego miesiąca zwołają międzynarodową konferencję pokojową, której celem będzie zakończenie krwawego konfliktu wewnętrznego w Syrii. Szefowie dyplomacji Rosji i USA zaznaczyli, iż na konferencję powinni zostać zaproszeni zarówno przedstawiciele syryjskiego rządu, jak i walczących z nim rebeliantów.

Byłaby to droga do podjęcia realizacji porozumienia o utworzeniu rządu przejściowego, jakie zawarto w lipcu ubiegłego roku w Genewie. Porozumienie to nie weszło w życie, gdyż nie zawierało żadnych postanowień w sprawie przyszłego losu prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

Rosja wspiera Asada i blokuje sankcje

Rosja konsekwentnie udziela wsparcia Asadowi, blokując na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ kolejne próby wprowadzenia międzynarodowych sankcji wobec Syrii. Jednak w nawiązaniu do osoby syryjskiego prezydenta, Ławrow powiedział we wtorek, że Moskwa nie zajmuje się kwestią losów konkretnych jednostek. "Aktualnym celem jest przekonanie rządu i wszystkich ugrupowań opozycyjnych, by zasiadły przy stole rozmów" - zaznaczył rosyjski minister.

Witając Camerona, prezydent Rosji zaproponował, by oprócz rozmów o stosunkach dwustronnych i problemach międzynarodowych, także wspólnie zwiedzili areny zimowych igrzysk olimpijskich, które w lutym 2014 roku odbędą się w tym kurorcie.

Autor: kr/ja

Pozostałe wiadomości