Koncern Sony podczas konferencji prasowej, która odbyła się dziś w Tokio przeprosił użytkowników PlayStation za "wielki niepokój" jaki wywołało zhakowanie w połowie kwietnia danych 77 milionów klientów. Przedstawiciele firmy zapewnili także, że bezpieczeństwo zostało wzmocnione, a FBI zostało poproszone o przeprowadzenie dochodzenia w tej sprawie. Sony przygotowało też dla klientów specjalne oferty - m.in. przez 30 dni dotychczasowi użytkownicy będą mogli za darmo korzystać z serwisu.
Firma przeprosiła klientów za masowe naruszenie ich prywatności i potwierdziła, że dane pochodzące z kart kredytowych mogły znajdować się wśród wykradzionych danych.
- Bardzo przepraszamy za wielki niepokój i problem jaki sprawiliśmy naszym użytkownikom - mówił przedstawiciel Sony Kazuo Hirai.
Koncern podczas konferencji zapowiedział też, że wznowi w tym tygodniu niektóre usługi w serwisie PlayStation. Zapowiedział, że użytkownicy serwisu będą mogli, przez kolejne 30 dni korzystać z niego bezpłatnie. Przedstawiciele Sony zapewnili, że bezpieczeństwo serwisu zostało wzmocnione, a o przeprowadzenie śledztwa w sprawie zhakowania danych poproszone zostały amerykańskie służby bezpieczeństwa FBI.
Pierwsza taka konferencja od włamania
To pierwszy publiczny komentarz koncernu, po tym jak między 17 a 19 kwietnia nieznani dotąd hakerzy uzyskali dostęp do baz danych serwisów PS.
Przedstawiciele Sony poinformowali, że nie oszacowano jeszcze wpływu tego incydentu na kondycję finansową firmy.
"Należy zmienić hasło"
Firma wydała także oświadczenie, w którym poinformowała, że użytkownicy PlayStation i serwisu Qriocity powinni zmienić hasło dostępu. - Aktualizacja logistyczna PlayStation3 wymaga, aby wszyscy użytkownicy zmienili swoje hasło dostępu do PlayStation i do serwisu Qriocity - informuje koncern.
Zhakowali dane
Między 17 a 19 kwietnia nieznani dotąd hakerzy uzyskali dostęp do baz danych serwisów koncernu Sony: PlayStation Network (usługa, która oferuje gry, muzykę oraz filmy na konsole Sony) oraz Qriocity (portal służący do sprzedaży muzyki i filmów). Przejęli dane 77 milionów użytkowników - dane personalne, adresy e-mail, loginy i hasła
ant//kdj
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: TVN24