Sondaż: Putin, FSB i wojsko potężniejsze niż parlament

Federalna Służba Bezpieczeństwa znalazła się na drugiej pozycji, zaraz za prezydentemWikipedia (CC BY-SA 3.0)

Rosjanie uważają Władimira Putina za najpotężniejszą instytucję w Rosji - wynika z sondażu niezależnego Centrum Lewady, opublikowanego w czwartek. Na kolejnych miejscach znalazły się Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) i wojsko.

Respondenci mieli ocenić wpływy i potęgę, wskazując liczbę w 5-stopniowej skali. Prezydenta Rosji Władimira Putina pytani ocenili na 4,5 - podało Centrum Lewady.

Na drugim miejscu znalazła się FSB, a za nią wojsko. "The Moscow Times" przypomina, że Władimir Putin przez 15 lat służył w KGB, poprzedniczce Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Oligarchowie, banki, media

Kolejne pozycje w sondażu zajęły: administracja prezydenta, rząd Dmitrija Miedwiediewa, oligarchowie, banki i media.

Rada Federacji - wyższa izba rosyjskiego parlamentu - znalazła się dopiero na 8. pozycji. Izba niższa, czyli Duma Państwowa zajęła 11. miejsce.

Jeszcze dalej, bo na 16. miejscu jest Rosyjski Kościół Prawosławny. "The Moscow Times" przypomina, że wspólnota ta zyskała w ostatnim czasie duży wpływ w Rosji.

Sondaż przeprowadzono w dniach 23-26 stycznia na grupie 1,6 tys. dorosłych osób w 26 rosyjskich regionach. Margines błędu wynosi 3,4 proc. - podało Centrum Lewady.

Autor: pk//gak / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0)