Trzech kolejnych członków załogi statku Nefryt trafiło do kliniki w Abidżanie na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Łącznie w szpitalu przebywa teraz 13 osób, z czego jedna jest w stanie ciężkim. W sobotę dwoje marynarzy zmarło. Prawdopodobna przyczyna to zatrucie. Statek należy do szczecińskiego armatora Euroafrica.
W piątek 25 września 17-osobowa załoga statku Nefryt po wypłynięciu z portu w Abidżanie gorzej się poczuła. Wielu zaczęło wymiotować.
Według Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich są dwie możliwe przyczyny zdarzenia. Pierwsza to zatrucie pokarmowe, które w tym przypadku jest mało prawdopodobne; druga - dużo bardziej prawdopodobna - to zatrucie chemiczne.
- Podejrzewamy, że przyczyną śmierci dwóch członków załogi było albo zatrucie żywnością, albo zatrucie fumigantem, czyli toksycznym środkiem, który używany jest do gazowania, zabijania szkodników, które są w ładunku. Wydaje nam się, że ta druga przyczyna jest bardziej prawdopodobna. O konkretnych ustaleniach będzie można jednak powiedzieć po przeprowadzeniu autopsji - powiedział Cezary Łuczywek z Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich.
W tej chwili cała załoga znajduje się pod opieką lekarską. Jedna osoba jest w ciężkim stanie. Wszyscy marynarze przechodzą badania toksykologiczne. Nie wiadomo, kiedy będą mogli wrócić do kraju.
Dwie ofiary
W poniedziałek dyrektor naczelny polskiego oddziału Euroafrica Services Limited Jacek Wiśniewski przekazał informację, że kapitan i armator podjęli decyzję o skierowaniu statku do najbliższego portu - San Pedro w południowo-zachodniej części Wybrzeża Kości Słoniowej.
Dodał, że na statek przybył lekarz, który zbadał wszystkich członków załogi. - Nie stwierdził potrzeby hospitalizacji, zaordynował leki i rekomendował ponowną kontrolę stanu zdrowia następnego dnia - wyjaśnił dyrektor. Jak dodał, kolejnego dnia nastąpiło pogorszenie stanu zdrowia załogi. Pomimo prowadzonej akcji reanimacyjnej w sobotę zmarło dwóch oficerów. Ofiary to 29-letni mężczyzna, pierwszy oficer oraz 28-letnia kobieta, która pełniła na jednostce rolę trzeciego oficera. Obie osoby pochodziły z województwa zachodniopomorskiego. Całą załogę statku stanowili Polacy.
Autor: ToL,js, PM//rzw / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: euroafrica.com.pl