Świat

Został ministrem po zabójstwie dziennikarza. Nagle rezygnuje

Świat

wikipedia.org/Andrej Klizan (CCO 1.0)Od końca lutego Słowacy protestują, żądając śledztwa i ukarania mordercy lub morderców dziennikarza i jego narzeczonej

Szef MSW Słowacji Tomasz Drucker w poniedziałek zapowiedział swoją dymisję zaledwie po kilku tygodniach od objęcia stanowiska. W niedzielę uczestnicy masowego protestu domagali się od Druckera, by zwolnił szefa policji po zabójstwie dziennikarza Jana Kuciaka.

Szef MSW powiedział, że nie doszukał się powodów uzasadniających zwolnienie komendanta głównego policji Tibora Gaszpara, ale zdaje sobie sprawę, że kwestia ta wywołuje głębokie podziały w słowackim społeczeństwie.

Zabójstwo, które wstrząsnęło krajem

W niedzielę dziesiątki tysięcy Słowaków uczestniczyły w masowych demonstracjach, domagając się od Druckera, by zgodnie z obietnicą dokonał zmian w kierownictwie policji po śmierci Kuciaka. Żądano dymisji Gaszpara, zarzucając mu błędy w śledztwie prowadzonym po zabójstwie Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kusznirovej, lekceważenie wcześniej zgłaszanych informacji o zagrożeniu dla ich bezpieczeństwa, a także niewyciąganie wniosków z tekstów Kuciaka o działalności włoskiej mafii na Słowacji.

Premier Peter Pellegrini w niedzielę bronił zarówno Druckera, jak i Gaszpara, skrytykował za to organizatorów niedzielnych protestów, zarzucając im upolitycznianie całej sprawy.

Zdaniem komentatorów słowackiego portalu Dennik N brak decyzji o zmianach na wysokich stanowiskach w policji ma związek z konfliktem wewnątrz najsilniejszej partii koalicji rządzącej, Kierunku – Socjalnej Demokracji (Smer-SD) byłego premiera Roberta Fico. Fico i jego najbliższy współpracownik, były szef MSZ i wiceprzewodniczący partii Robert Kaliniak, sprzeciwiają się zmianom proponowanym przez nowe kierownictwo resortu.

Kuciak, reporter śledczy portalu Aktualne.Sk, i Kusznirova zostali zamordowani pod koniec lutego. Policja i prokuratura uważają, że najbardziej prawdopodobną przyczyną zbrodni były demaskatorskie artykuły dziennikarza. W ostatnim, niedokończonym reportażu Kuciak opisał działalność włoskich grup przestępczych działających na terytorium Słowacji oraz obecność osób bliskich włoskiej organizacji mafijnej 'ndrangheta w otoczeniu Fico. Społeczne protesty doprowadziły w marcu do rekonstrukcji rządu.

Wszystko wskazuje na to, że Tomasz Drucker będzie kierował słowackim MSW tylko kilka tygodni wikipedia.org/Andrej Klizan (CCO 1.0)

Autor: adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org/Andrej Klizan (CCO 1.0)

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości