Nie będzie "okrągłego stołu" parlamentarnych partii politycznych na Słowacji

Źródło:
PAP
Bańska Bystrzyca. Szpital, do którego trafił premier Słowacji Robert Fico
Bańska Bystrzyca. Szpital, do którego trafił premier Słowacji Robert Fico
wideo 2/3
Bańska Bystrzyca. Szpital, w którym leży premier Słowacji Robert Fico

Zaplanowane na wtorek spotkanie słowackich parlamentarnych partii politycznych nie odbędzie się – poinformowała prezydentka Zuzana Czaputova i prezydent-elekt Peter Pellegrini. Spotkanie miało doprowadzić do uspokojenia sytuacji po zamachu na premiera Roberta Ficę.

Prezydentka Zuzana Czaputova oficjalnie ogłosiła w poniedziałek, że zaplanowane na następny dzień spotkanie parlamentarnych partii politycznych, na które zapraszała razem z prezydentem-elektem Peterem Pellegrinim, nie odbędzie się.

"Prezydentka nadal uważa, że najważniejsze jest uspokojenie sytuacji społecznej, i uznaje, że wymaga to nie tylko czasu, ale i cierpliwości" - napisała w oświadczeniu. Jej kancelaria poinformuje, jeśli zostanie ustalona nowa data spotkania.

Pellegrini: nie nadszedł czas na okrągły stół

Podobnie wypowiedział się już w niedzielę Peter Pellegrini, który obejmie urząd prezydenta 15 czerwca br. Uznał, że ostatnie dni pokazały, że niektórzy politycy są niezdolni do podstawowej autorefleksji, nawet po takiej tragedii.

- Bardzo mi przykro, ale muszę to powiedzieć całkiem szczerze: najwyraźniej nie nadszedł czas na okrągły stół z przedstawicielami wszystkich partii parlamentarnych - powiedział Pellegrini w niedzielę w specjalnym nagraniu wideo.

Wtorkowe spotkanie słowackich partii politycznych miało uspokoić sytuację w kraju po zamachu na premiera Roberta Ficę i przerwać spiralę nienawiści.

Premier Fico został postrzelony w środę 15 maja w mieście Handlova, gdzie na wyjazdowym posiedzeniu zebrał się rząd Słowacji. Do premiera kilka strzałów oddał 71-letni Juraj C. Jego czyn został oceniony jako motywowany politycznie.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP