Chiny ostrzegły przed tworzeniem sojuszy wojskowych "typu NATO"

Autor:
pp
/ prpb
Źródło:
PAP
Władze USA gotowe do rozmów z Rosją i Chinami nt. kontroli zbrojeń jądrowych
Władze USA gotowe do rozmów z Rosją i Chinami nt. kontroli zbrojeń jądrowychReuters Archive
wideo 2/2
Reuters ArchiveWładze USA gotowe do rozmów z Rosją i Chinami nt. kontroli zbrojeń jądrowych

Próby zmierzające do tworzenia sojuszy w rodzaju NATO w regionie Azji i Pacyfiku podsyciłyby jedynie istniejące konflikty i konfrontacje - oświadczył w niedzielę chiński minister obrony Li Shangfu podczas konferencji bezpieczeństwa w Singapurze, zorganizowanej w ramach tzw. Dialogu Shangri-La. Skrytykował też politykę USA w regionie.

Zdaniem chińskiego ministra obrony Li Shangfu taki sojusz wojskowy "typu NATO" spowodowałby w regionie Azji i Pacyfiku "liczne nowe konflikty".

- Próby zmierzające do tworzenia sojuszy w rodzaju NATO w regionie Azji i Pacyfiku podsyciłyby jedynie istniejące konflikty i konfrontacje i w rezultacie stałyby się impulsem do powstawania nowych zadrażnień i konfliktów - powiedział Li na konferencji bezpieczeństwa w Singapurze, zorganizowanej w ramach tzw. Dialogu Shangri-La.

Dodał, że region Azji i Pacyfiku "potrzebuje obecnie otwartej i inkluzywnej współpracy, a nie łączenia się w małe grupy". - Nie możemy zapominać o olbrzymich tragediach spowodowanych przez dwie wojny światowe narodom wszystkich krajów i nie możemy pozwolić, aby ta tragiczna historia powtórzyła się - podkreślił Li.

"Odradza się obecnie mentalność zimnowojenna"

Chiński minister oskarżył "niektóre kraje" o nasilanie wyścigu zbrojeń i ingerowanie w wewnętrze sprawy innych państw, co - jak zauważa Reuters - było tylko nieznacznie maskowaną aluzją do Stanów Zjednoczonych.

- Odradza się obecnie mentalność zimnowojenna, co znacznie zwiększa zagrożenia dla bezpieczeństwa. Wzajemne poszanowanie powinno przeważać nad zastraszaniem i hegemonią - oświadczył Li Shagfu. Mówiąc o kwestii Tajwanu, oświadczył, że jest to "wewnętrzna sprawa Chin" i żadna ingerencja z zewnątrz "nie będzie tolerowana”.

Wcześniej sekretarz obrony Lloyd Austin skrytykował Chiny za odmowę rozmów na szczeblu wojskowych obu krajów, co powoduje - jak powiedział - impas w sprawie Tajwanu i sporów terytorialnych na Morzu Południowochińskim.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp / prpb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości