Separatyści zestrzelili ukraiński śmigłowiec. Na pokładzie był generał

Aktualizacja:
[object Object]
Zestrzelony został śmigłowiec Mi-8tvn24
wideo 2/24

- Przeżył jeden z wojskowych, którzy lecieli zestrzelonym przez separatystów śmigłowcem - poinformowało biuro prasowe ukraińskiej Gwardii Narodowej. Jego stan jest bardzo ciężki. Na pokładzie Mi-8 było 13 żołnierzy. Od rana w rejonie Słowiańska i Kramatorska toczą się ciężkie walki. Z relacji świadków wynika, że pozycje separatystów bombardują ukraińskie samoloty i helikoptery. Część bojówkarzy ostrzeliwuje się z dzielnic mieszkalnych. To kolejny dzień ciężkich walk w obwodzie donieckim.

Helikopter został zestrzelony w rejonie Słowiańska. Jak informuje Gwardia Narodowa, śmigłowcem wracali z rejonu walk na tyły ukraińscy żołnierze - siedmiu gwardzistów i sześciu funkcjonariuszy specjalnego pododdziału MSW, w tym generał. Informację potwierdził w parlamencie p.o. prezydenta Ołeksandr Turczynow. Dodał, że terroryści użyli rosyjskiej broni. - 14 naszych żołnierzy zginęło wraz z generałem (Serhijem) Kulczyckim - powiedział Turczynow.

Deputowani uczcili ich pamięć minutą ciszy.

Później ukraińska Gwardia Narodowa powiadomiła na swej stronie internetowej, że w zestrzelonym śmigłowcu zginęło 12 ludzi - sześciu wojskowych Gwardii, w tym załoga, i sześciu przedstawicieli oddziałów specjalnych Berkut. Według Gwardii jeden jej człowiek jest ciężko ranny. Potwierdzono też śmierć generała Kulczyckiego z Gwardii Narodowej.

"Prawdziwi" terroryści już zbiegli?

"W Słowiańsku i Kramatorsku zaczęła się wielka operacja antyterrorystyczna. Trwa ostrzał pozycji ogniowych bojówkarzy z powietrza, strzelają wyrzutnie rakietowe Grad" - relacjonuje rozmówca lokalnego portalu OstroW, cytowany przez agencję UNIAN.

Doniesienia o użyciu systemów rakietowych Grad zdementowało jednak ukraińskie dowództwo.

"Tak, trwa operacja. Po mieście jeżdżą karetki pogotowia. A bojówkarze specjalnie ukrywają się w mieszkalnych dzielnicach, ostrzeliwują stamtąd pozycje ukraińskie i zanim nasi odpowiedzą ogniem, zmieniają lokalizację. A nasi, na to wygląda, ostrzeliwują dzielnice mieszkalne. W rzeczywistości ci prawdziwi bojówkarze, którzy wydawali rozkazy, już uciekli z miasta. Zostali nasi 20-letni idioci i tłuści 45-50-letni faceci z dobrodusznymi facjatami" - mówi inny świadek.

Ukraińcy stracili śmigłowiec z generałem na pokładzie
Ukraińcy stracili śmigłowiec z generałem na pokładzietvn24

Z kolei na Twitterze okoliczni mieszkańcy piszą: "chodzą słuchy, że z Czerewkowki (wieś pod Słowiańskiem - red.) nie wypuszczają ludzi, chociaż idzie tam natarcie z użyciem helikopterów i samolotów". Inny świadek relacjonuje, że "w rejonie dworca kolejowego słychać wybuchy i serie z broni automatycznej". Mieszkańcy alarmują, że są poważne problemy z siecią komórkową.

"Desant" krymski w Donbasie

Na konferencji prasowej w Kijowie analityk wojskowy Dmytro Tymczuk z grupy Informacyjny Opór potwierdził doniesienia, że w Donbasie po stronie separatystów walczą byli żołnierze specnazu SBU Alfa z Krymu.

- Z naszych danych wynika, że na terytorium Krymu miał miejsce proces przewerbowania i masa ludzi ze specnazu przeszła na stronę Rosji. Sformowano grupy, które wysłano do Bałaszychy pod Moskwą, do ośrodka FSB, gdzie przeszły szkolenie i potem są wysyłane do Donbasu".

Nie będzie rotacji, "terroryści zostaną zlikwidowani"

W parlamencie Turczynow zapewnił, że siły zbrojne Ukrainy uwolnią wschodnią część kraju od bojowników, a wszyscy winni poniosą karę. - Jestem przekonany, że nasze siły zbrojne, struktury siłowe doprowadzą do końca oczyszczanie z terrorystów i wszyscy przestępcy, których obecnie finansuje Federacja Rosyjska, zbrojna Federacja Rosyjska, zostaną zlikwidowani lub znajdą się na ławie oskarżonych - oświadczył p.o. prezydenta.

Minister obrony Mychajło Kowal powiedział z kolei, że nie będzie rotacji wojsk ukraińskich, które uczestniczą w operacji przeciwko separatystom na wschodzie kraju. - Wystawiliśmy wszystkie siły i środki. Osłaniamy wszystkie granice państwowe, jesteśmy gotowi do wypełnienia wyznaczonych zadań. Nie mamy ani jednego zbędnego człowieka - powiedział Kowal.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: //gak,mtom / Źródło: Reuters, UNIAN, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości