Zamachowiec z Paryża oskarżony też o ataki w Brukseli


Salah Abdeslam został formalnie postawiony w stan oskarżenia przez belgijską prokuraturę. 29-letni domniemany organizator ataków terrorystycznych we Francji w listopadzie 2015 roku, usłyszał zarzut związany z działalnością terrorystyczną w Brukseli w marcu 2016 roku.

Belgijska prokuratura - podaje AFP - oskarżyła 29-letniego Abdeslama o "udział w działaniach grupy terrorystycznej" w związku z zamachami w stolicy Belgii.

Proces w sprawie ataków terrorystycznych w Brukseli rozpocznie się w przyszłym roku i ma potrwać od 6 do 8 miesięcy. Mohamed Abrini i Osama Krayem, aresztowani w kwietniu 2016 r., są głównymi podejrzanymi w tej sprawie. Jak dotąd w stan oskarżenia postawiono 12 osób.

Proces domniemanych zamachowców z Paryża, jak informuje AFP, rozpocznie się najwcześniej w 2021 r. W tym szeroko zakrojonym śledztwie postawiono zarzuty łącznie 14 osobom.

CZYTAJ RAPORT TVN24.PL: ZAMACHY TERRORYSTYCZNE W BRUKSELI W 2016 ROKU >

Współorganizator krwawych zamachów

W marcu 2016 r. w serii trzech skoordynowanych zamachów bombowych w Brukseli - dwóch na lotnisku w Zaventem i jednym przy stacji metra Maelbeek - zginęły 32 osoby i trzech zamachowców samobójców, a około 340 osób zostało rannych. Do przeprowadzenia zamachów przyznało się tak zwane Państwo Islamskie (IS). Był to najkrwawszy atak terrorystyczny w historii Belgii.

Kilka miesięcy wcześniej, w listopadzie 2015 r., w Paryżu doszło do serii skoordynowanych krwawych zamachów terrorystycznych, w tym do ataku na salę koncertową Bataclan, gdzie terroryści przetrzymywali zakładników. W atakach zginęło 130 osób, a ponad 350 zostało rannych. Również do tych zamachów przyznało się tak zwane Państwo Islamskie. Było to najtragiczniejsze wydarzenie, jakie dotknęło Francję od czasów II wojny światowej.

CZYTAJ RAPORT TVN24.PL: ZAMACHY TERRORYSTYCZNE W PARYŻU W 2015 ROKU>

Po listopadowych zamachach w Paryżu Abdeslam ukrywał się w Brukseli, gdzie wcześniej mieszkał. W marcu 2016 r. domniemany koordynator krwawych ataków w Paryżu, został postrzelony podczas obławy w dzielnicy Molenbeek w Brukseli i schwytany. W kwietniu 2018 roku Abdeslam został skazany przez belgijski sąd na 20 lat pozbawienia wolności za usiłowanie zabójstwa policjantów w Brukseli w 2016 roku. Wyrok dotyczy strzelaniny, do której doszło podczas policyjnej obławy po zamachach w Paryżu z 2015 roku.

Abdeslam jest jedynym żyjącym członkiem grupy dżihadystów, która dokonała zamachów terrorystycznych w stolicy Francji. 29-latek jest obywatelem francuskim, urodzonym i wychowanym w rodzinie marokańskich imigrantów w Brukseli.

Autor: tmw/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: police.be

Tagi:
Raporty: