Sądowy nakaz wyprowadzki za palenie w mieszkaniu

Dym z mieszkania irytował sąsiadówsxc.hu

Sąd w Duesseldorfie orzekł, że można nakazać natychmiastową wyprowadzkę z wynajmowanego mieszkania, ponieważ sąsiadom przeszkadza dym z papierosów. Skargę do sądu złożyła właścicielka mieszkania. Palacz może się odwołać od wyroku.

75-letni Friedhelm Adolfs, nałogowy palacz, wynajmuje mieszkanie w bloku od 40 lat. Właścicielce i sąsiadom przeszkadzało, że dym przedostawał się na klatkę schodową przez szparę pod drzwiami. Adolfs nie reagował na ponawiane od dwóch lat skargi otoczenia.

- Wyrok sądu to sygnał dla właścicieli mieszkań, że nie muszą już na wszystko pozwalać - powiedziała prawniczka właścicielki Carmen Griesel.

Akcja i reakcja

Palenie w miejscach publicznych w Niemczech jest zabronione, z wyłączeniem wyznaczonych pomieszczeń w restauracjach.

W kraju wśród osób publicznych nie brakuje jednak zdeklarowanych palaczy, którzy bronią prawa do oddawania się nałogowi. Np. były kanclerz (1974-1982), 94-letni obecnie Helmut Schmidt nalega, by mógł palić w czasie wywiadów w studiu telewizyjnym.

Niedawno niemiecki "Hamburger Morgenpost" podał, że Schmidt zgromadził w domu zapas 38 tys. sztuk mentolowych papierosów w obawie przed rozważanym wprowadzaniem w UE zakazu sprzedaży mentoli oraz papierosów slim.

Autor: mk/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu