Sąd: Ochrona małżeństw heteroseksualnych niezgodna z konstytucją

TVN24

Flickr CC-BY-SA | Guillaume PaumierPrzedstawiciele środowisk LGBT są zadowoleni z decyzji sądu

Zapisy ustawy o ochronie małżeństwa są niekonstytucyjne, ponieważ wykluczają możliwość zawarcia związku małżeńskiego przez pary homoseksualne na takich samych prawach, jakie przysługują parom damsko-męskim - orzekł bostoński federalny sąd apelacyjny. Teraz ustawa trafi do Sądu Najwyższego.

Decyzja Sądu Apelacyjnego w Bostonie została bardzo dobrze przyjęta przez środowiska homoseksualne. Trzyosobowy panel sędziowski jednogłośnie uznał, że małżeństwo definiowane jedynie jako związek kobiety i mężczyzny jest niezgodne z konstytucją i prowadzi do dyskryminacji homoseksualistów.

Przepustka dla homoseksualnych małżeństw

Bostoński sąd potwierdził orzeczenie sądu niższej instancji z 2010 roku i przychylił się do opinii, że definicja małżeństwa z ustawy "Defance of Marriage Act" nie pozwala homoseksualnym mieszkańcom stanów korzystać w pełni ze swobód federalnych.

Jednak orzeczenie sądu apelacyjnego w Bostonie nie rozstrzyga ostatecznie kwestii legalizacji związków małżeńskich gejów i lesbijek. Sprawa trafi teraz do Sądu Najwyższego. Niedawno prezydent USA Barack Obama stwierdził, że jest zwolennikiem zezwalania na małżeństwa gejów i lesbijek.

Autor: pk//bgr/k / Źródło: Washington Post