TVN24 | Świat

Odchodzący premier otrzymał misję utworzenia rządu

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis poprosił w czwartek odchodzącego premiera Ludovica Orbana z Partii Narodowo-Liberalnej (PNL) o utworzenie nowego rządu. To krok ku przedterminowym wyborom parlamentarnym, które Orban spodziewa się wygrać - komentuje Reuters.

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis zgodnie z planem Ludovica Orbanem, polegającym na przyspieszeniu o sześć miesięcy wyborów parlamentarnych, powierzył odchodzącemu premierowi misję utworzenia nowego rządu. Ruch ten ma na celu wykorzystanie rosnącej popularności liberałów i umocnienie władzy Ludovica Orbana na kolejne cztery lata - komentuje agencja Reutera.

W środę parlament przegłosował, na wniosek opozycyjnej Partii Socjaldemokratycznej (PSD), wotum nieufności wobec przejściowego, mniejszościowego rządu Ludovica Orbana.

Rosnące poparcie Partii Narodowo-Liberalnej

Popierana przez Klausa Iohannisa Paria Narodowo-Liveralna Ludovica Orbana cieszy się coraz większą popularnością i obecnie ma 47 procent społecznego poparcia. Socjaldemokraci z kolei mają jedynie 20 procent zwolenników.

Klaus Iohannis wezwał w czwartek władze głównych partii politycznych na konsultacje w sprawie utworzenia nowego rządu. Jeśli w ciągu 60 dni desygnowanemu premierowi dwukrotnie nie uda się utworzyć nowego rządu, prezydent rozwiąże parlament i zostaną ogłoszone przedterminowe wybory.

Autor:asty//now

Źródło: PAP