Próbował zatrzeć ślady morderstwa. Wywołał pożar, w którym zginęło 76 osób

Źródło:
The Guardian, Reuters, tvn24.pl

Południowoafrykańska policja zatrzymała 29-latka, który przyznał się do wzniecenia pożaru budynku w Johannesburgu. W sierpniu 2023 roku w pożarze tym zginęło 76 osób. Mężczyzna zeznał, że podłożył ogień, aby zatrzeć ślady zabójstwa, którego wcześniej dokonał.

O zatrzymaniu 29-latka w związku z dochodzeniem w sprawie tragicznego pożaru, który wybuchł w Johannesburgu w sierpniu 2023 roku, południowoafrykańska policja poinformowała w środę. Mężczyzna podczas składania zeznań przyznał się do podłożenia ognia. Jak zeznał, wcześniej tej samej nocy, której wybuchł pożar, zabił mężczyznę, po czym oblał jego ciało benzyną i podpalił. Próbował w ten sposób zatrzeć ślady dokonanej zbrodni, nieumyślnie wywołując jednak pożar całego wielopiętrowego budynku. 29-latek przyznał także, że tego wieczoru zażywał narkotyki, a do zabójstwa nakłonił go diler, który mieszkał w tym budynku.

Oczekuje się, że mężczyzna - policja nie upubliczniła jego nazwiska - wkrótce stanie przed sądem w Johannesburgu. Władze nie podały dokładnej daty rozprawy. 29-latkowi postawiono już zarzut podpalenia, 77 zarzutów zabójstwa oraz 120 zarzutów usiłowania zabójstwa.

ZOBACZ TEŻ: Twierdził, że za pożarami stoi rządowy spisek. Teraz przyznał, jak było naprawdę

Tragiczny pożar

Pożar, który wybuchł w Johannesburgu 31 sierpnia 2023 roku, był jednym z najtragiczniejszych w historii RPA. W jego wyniku 76 osób zginęło, a ponad 80 zostało rannych. Płomienie udało się opanować dopiero po kilku godzinach działań strażaków. - Przez 20 lat służby nigdy nie miałem do czynienia z takim dramatem - mówił krótko po pożarze rzecznik służb ratowniczych Robert Mulaudzi.

Płonący budynek był formalnie niezamieszkały, w rzeczywistości mieszkało jednak w nim "wielu imigrantów podejrzewanych o nielegalny pobyt w RPA" - informuje brytyjski "Guardian". Jak dodał, choć zniszczony budynek należał do miasta Johannesburg, to został "nielegalnie przejęty" przez osoby, które wynajmowały przestrzeń "setkom ubogich osób desperacko szukających miejsca do życia".

ZOBACZ TEŻ: "Specjalista od radzenia sobie ze złością" oskarżony o zabójstwo

Autorka/Autor:wac//mm

Źródło: The Guardian, Reuters, tvn24.pl