Royal Navy tak mała, że wstyd pokazać królowej?

W 1953 roku okręty ciągnęły się po horyzontYoutube

Gdy Elżbieta II wstępowała na tron w 1953 roku, na jej cześć Royal Navy zebrała na wielkim przeglądzie floty około 300 okrętów, a nad jej głową przeleciało ponad 300 samolotów. Dzisiaj, podczas jej Diamentowego Jubileuszu, rzeczywistość jest zdecydowanie bardziej szara. Jak zżymają się brytyjskie media, Royal Navy jest w takim stanie, iż po cichu zdecydowano nawet nie próbować organizować żadnego pokazu.

Dziennikarze porównują wielki przegląd floty na redzie Spithead w 1953, kiedy Elżbieta II została koronowana, z brakiem jakiegokolwiek znaczącego występu Royal Navy 60 lat później, podczas Diamentowego Jubileuszu monarchini.

Z każdym kolejnym przeglądem Royal Navy była w stanie zebrać coraz mniej jednostek. Ostatni znaczący pokaz miał miejsce w 1977 roku z okazji Srebrnego Jubileuszu. Wówczas pod Spithead zakotwiczyła flota złożona z kilkudziesięciu jednostek, a Royal Navy nadal mimo wszystko była potęgą ustepującą jedynie USA i ZSRR.

Skarlałe mocarstwo

Po 35 latach sytuacja jest już drastycznie odmienna. Z okazji Diamentowego Jubileuszu marynarka, przez wieki duma Wielkiej Brytanii, nie zaprezentowała się praktycznie w ogóle. Podczas wielkiej parady łodzi na Tamizie barka królowej była eskortowana przez kilka rzecznych łodzi patrolowych, co było bardziej karykaturą niż pokazem siły floty. Do Londynu dotarł też jeden nowy niszczyciel HMS Diamond, który jednak jedynie stał zacumowany w dole rzeki.

Licząca obecnie niecałe 70 okrętów Royal Navy nawet gdyby chciała, nie byłaby w stanie zorganizować przeglądu tak, aby uniknąć śmieszności przez kontrast z podobnymi wydarzeniami z przeszłości. Z tego powodu admirałowie mieli zdecydować, że ten temat w ogóle nie będzie poruszany i po cichu przeczeka się sprawę. Tak przynajmniej twierdzi rozmówca "The Daily Telegraph", lord West, były Pierwszy Lord Floty, czyli profesjonalny dowódca Royal Navy. - To byłoby po prostu zbyt zawstydzające. Pewnie dałoby się zebrać kilka łodzi podwodnych i pięć, sześć niszczycieli oraz fregat, ale to byłoby bardzo skromne. To pokazuje, jak wszystko się zmieniło - powiedział admirał.

Niegdyś Royal Navy była dumą królestwaWikipedia CC BY SA

Brytyjskie media podkreślają, że dochód narodowy Wielkiej Brytanii jest obecnie cztery razy większy niż w 1953, czyli roku wielkiego przeglądu na redzie Spithead, ale państwo jest niezdolne utrzymać floty będącej namiastką tej sprzed 60 lat. Dla kontrastu była kolonia, Indie, mają więcej okrętów niż Royal Navy i intenswynie buduje nowe.

Autor: mk\mtom / Źródło: acus.org

Źródło zdjęcia głównego: Youtube