Kolejny rosyjski minister zakażony koronawirusem

Źródło:
PAP

Aleksandr Nowak, rosyjski minister energetyki, zakaził się koronawirusem - poinformował we wtorek premier Michaił Miszustin. On sam również przeszedł infekcję wcześniej. Minister Nowak nie ma objawów choroby, zamierza w środę wziąć udział w wideokonferencji związanej z OPEC+.

"Minister czuje się dobrze. Przechodzi chorobę bezobjawowo. Jutro jest wideokonferencja" - zakomunikowały służby prasowe ministerstwa energetyki. O zakażeniu się koronawirusem przez ministra energetyki Aleksandra Nowaka poinformował we wtorek premier Michaił Miszustin, który sam wcześniej przeszedł infekcję SARS-CoV-2.

Aleksandr Nowak, rosyjski minister energetykiShutterstock

Miszustin poinformował o chorobie Nowaka na naradzie w Błagowieszczeńsku na Dalekim Wschodzie. Premier wizytuje ten region w ostatnich dniach. Członkowie delegacji i towarzyszący jej dziennikarze są regularnie poddawani testom na obecność koronawirusa. Agencja RIA Nowosti podała we wtorek, że u kilku dziennikarzy test okazał się pozytywny i wracają oni do Moskwy.

Wśród rosyjskich oficjeli, którzy przeszli zakażenie koronawirusem, byli, oprócz premiera, także rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, a także: minister kultury Olga Lubimowa, minister nauki Walerij Falkow i minister budownictwa Władimir Jakuszew, jak również kilku gubernatorów i parlamentarzystów.

Koronawirus w Rosji

W poniedziałek w Rosji drugi dzień z rzędu dobowy przyrost zakażeń koronawirusem nie przekroczył 5 tysięcy - od niedzieli wykryto 4892 nowe przypadki choroby. Zmarło 55 osób - podał w poniedziałek sztab rządowy. Bilans zakażeń wynosi teraz 927 745, a zgonów - 15 740.

Dzień wcześniej dobowy przyrost zakażeń wyniósł 4969. Wcześniej w sierpniu tylko raz wskaźnik ten spadł poniżej 5 tysięcy.

W Rosji trwają prace nad szczepionką przeciwko koronawirusowi. Ośrodek wirusologii Wektor mieszczący się w Nowosybirsku przystąpił do badań klinicznych na ludziach - poinformowała w poniedziałek naczelna lekarz Rosji Anna Popowa. Niektórzy ochotnicy już przyjęli dawkę preparatu.

Autorka/Autor:mart/ja

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: