Rosjanie zabijali ukraińskich żołnierzy, którzy chcieli się poddać

Źródło:
PAP

Żołnierze rosyjscy zabili od początku grudnia zeszłego roku prawdopodobnie co najmniej 15 ukraińskich żołnierzy, którzy chcieli się poddać - poinformowała w czwartek organizacja obrony praw człowieka Human Rights Watch. Według prokuratury generalnej w Kijowie, wszczęto 27 spraw karnych dotyczących rozstrzelania 54 ukraińskich jeńców wojennych.

- Od początku napaści na Ukrainę rosyjskie siły zbrojne popełniły wiele straszliwych zbrodni wojennych. Do takich haniebnych przestępstw należy zabijanie bez sądu i śledztwa ukraińskich żołnierzy, którzy poddali się albo zostali ranni, a zostali z zimną krwią rozstrzelani, czego międzynarodowe prawo humanitarne kategorycznie zabrania - oświadczyła wicedyrektorka Human Rights Watch Belkis Wille.

Nagrania z dronów

Organizacja obrony praw człowieka przeanalizowała trzy przypadki przypuszczalnego stracenia ludzi bez śledztwa i procesu przez co najmniej 12 żołnierzy rosyjskich w oparciu o nagrania z dronów zamieszczone w mediach społecznościowych 2 i 27 grudnia zeszłego roku oraz 25 lutego tego roku. We wszystkich przypadkach ukraińscy żołnierze wykazywali oczywisty zamiar poddania się.

HRW poinformowała, że przeanalizowała też czwarte nagranie, które pojawiło się w internecie 19 lutego. Widać na nim, jak dwóch żołnierzy rosyjskich zabija trzech bezbronnych żołnierzy ukraińskich, którzy się poddali. Właściciel strony, na której zamieszczono zapis, podał miejsce zdarzenia, ale HRW nie udało się tego zweryfikować.

CZYTAJ: Rosjanie "sprzedają ukraińskich jeńców". Nabywcami mają być między innymi Czeczeni

Podobne przypadki nie są odosobnione

W piątym przypadku, przeanalizowanym na podstawie wywiadów z ukraińskimi żołnierzami, nagrania zamieszczonego w internecie 16 lutego oraz materiałów w mediach, w tym wywiadu z członkiem rodziny jednego z zabitych, zabito sześciu żołnierzy, choć okoliczności były mniej oczywiste.

HRW ocenia, że podobne przypadki nie są odosobnione. Organizacja podała przykład kolejnego nagrania z 5 lutego, na którym nie widać, by ukraińscy żołnierze się poddali, ale głos zza kadru wydaje rozkazy rosyjskim żołnierzom w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy: "Jeńców nie bierzcie, wszystkich zastrzelcie".

9 kwietnia Prokuratura Generalna Ukrainy poinformowała, że wszczęto 27 spraw karnych dotyczących rozstrzelania 54 ukraińskich jeńców wojennych.

Autorka/Autor:tas/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Sztab koordynacyjny ds. jeńców wojennych/Telegram