Rosja zapowiada test rakiety międzykontynentalnej

[object Object]
Salwa rosyjskich pocisków BuławaMO Rosji/Youtube
wideo 2/2

Podczas ćwiczeń zaplanowanych na jesień 2019 roku z okrętu podwodnego Kniaź Władimir będzie wystrzelona międzykontynentalna rakieta balistyczna Buława zdolna do przenoszenia głowic nuklearnych - podał przedstawiciel sektora obronnego Rosji.

Agencja informacyjna TASS zaznaczyła, że jej rozmówca chciał zachować anonimowość. Nie poinformował, czy zostanie wystrzelony tylko jeden pocisk, czy też kilka rakiet.

Z depeszy TASS wynika, że Buława zostanie wystrzelona z okrętu Kniaź Władimir operującego na Morzu Barentsa w kierunku wschodnim. Cel ma być zlokalizowany na poligonie Kura w północnej części Kamczatki, w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej, gdzie prowadzone są testy z międzykontynentalnymi rakietami balistycznymi.

Nowy okręt i nowa rakieta

Budowa okrętu podwodnego Kniaź Władimir roz­po­częła się w 2012 roku. To okręt typu Borej zbudowany przez zakłady stoczniowe Siewmasz w ramach projektu 955. Jednostka ma napęd atomowy i jest wyposażona w 20 rakiet balistycznych. Na jej stanie znajdują się też, między innymi, torpedy i miny.

Rakiety międzykontynentalne typu Buława (według klasyfikacji NATO - SS-NX-30), zdolne do przenoszenia ładunków nuklearnych, zostały zaprojektowane przez Moskiewski Instytut Techniki Cieplnej. Każda z nich jest zdolna do przenoszenia do 10 samonaprowadzających się na cel głowic nuklearnych na odległość ponad ośmiu tysięcy kilometrów.

Testy tego pocisku, będącego odpowiednikiem wystrzeliwanej z wyrzutni lądowych rakiety Topol-M, były prowadzone od grudnia 2003 roku. Kilka z nich się nie powiodło.

Po raz ostatni test rakiet Buława przeprowadzono w maju 2018 roku. Z zanurzonego okrętu Jurij Dołgorukij wystrzelono wówczas salwę czterech 12-metrowych pocisków. Próba była udana i potwierdziła gotowość operacyjną tych rakiet.

Okręty typu Borej

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami począwszy od 2020 roku okręty podwodne typu Borej mają stanowić podstawę morskich rosyjskich strategicznych sił jądrowych.

Kniaź Władimir to czwarty okręt serii. Jest to już zmodernizowana wersja określona jako 955A. Modernizacja bazo­wego pro­jektu 955, według któ­rego zbu­do­wano wcześniej trzy okręty, pole­gała na doda­niu czte­rech wyrzutni poci­sków bali­stycz­nych (wcześniejsze okręty przenoszą po 16 rakiet), a także nie­okre­ślone zmiany struk­tu­ralne i wypo­sa­że­niowe.

Autor: js,mm//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MO Rosji/Youtube

Pozostałe wiadomości