Media: wypadek rządowej limuzyny w Moskwie. To pojazd patriarchy Cyryla  

Źródło:
Interfax, RIA, Meduza, SHOT, aurus-avilon.ru, tvn24.pl
Aurus Senat - rosyjski luksusowy samochód
Aurus Senat - rosyjski luksusowy samochód Reuters Archive
wideo 2/2
Aurus Senat - rosyjski luksusowy samochód Reuters Archive

W centrum Moskwy doszło do wypadku z udziałem samochodu Aurus Senat, limuzyny stworzonej dla najwyższych rosyjskich urzędników państwowych - informują lokalne media. Nie wiadomo, do kogo należała ta limuzyna. Rosyjskie i ukraińskie media informowały, że jej właścicielem był prawosławny patriarcha Cyryl, doniesieniom tym nieoficjalnie zaprzeczyć miał później przedstawiciel rosyjskiej Cerkwi. 

Pierwsze informacje o kolizji limuzyny Aurus Senat z samochodem marki Volvo pojawiły się w poniedziałek przed godziną ósmą rano. W rosyjskich i ukraińskich social mediach zamieszczono liczne zdjęcia i nagrania przedstawiające groźnie wyglądający wypadek. Widać na nich, jak dwa czarne pojazdy z dużą prędkością zderzają się na środku skrzyżowania. Kolejne fotografie pokazują również znaczne uszkodzenia limuzyny Aurus Senat, która uderzyła czołowo w drugi samochód.

Wypadek limuzyny patriarchy Cyryla?

Według niezależnego, rosyjskiego portalu Meduza w wypadku poszkodowana została jedna osoba, jednak odmówiła ona zabrania do szpitala. Nie wiadomo, do kogo należała rozbita limuzyna, media zwracają jednak uwagę, że posiadać ma ona rządowe tablice rejestracyjne.

Cytowane przez portal Meduza rosyjskie internetowe kanały informacyjne oraz niektóre media twierdziły, że te numery tablic przypisane były do zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi, patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla. Informacje te nie zostały jednak potwierdzone. Po kilku godzinach zaprzeczyć miał im anonimowo przedstawiciel rosyjskiej Cerkwi, cytowany przez rządową agencję informacyjną Interfax. W sprawie nie pojawiły się jednak żadne oficjalne komunikaty ani oświadczenia.

ZOBACZ TEŻ: Zwierzchnik polskiego Kościoła prawosławnego tłumaczy się wiernym za wysłanie "braterskich pozdrowień" do patriarchy Cyryla

Rosyjska limuzyna Aurus Senat

Aurus to powstała w 2018 roku rosyjska firma zajmująca się produkcją samochodów luksusowych. Jak zapowiadał prezydent Rosji Władimir Putin, marka ta powstała, aby powstały w Rosji samochody do przewozu najważniejszych osób w państwie. Do użytku rządowego wprowadzone zostały trzy modele Aurusa: limuzyna, van oraz SUV. Limuzyną tego typu podróżuje obecnie m.in. premier oraz prezydent Rosji.

W 2021 roku produkowana rzez Aurus limuzyna trafiła również do sprzedaży cywilnej pod nazwą Senat. Obecnie samochodami tej marki poruszać się więc mogą również zamożni Rosjanie niezwiązani z władzami w Moskwie. Nie wiadomo, czym dokładnie różnią się pojazdy produkowane dla rządu i na sprzedaż rynkową. Początkowo informowano m.in. o tym, że rządowe limuzyny Aurusa są opancerzone.

ZOBACZ TEŻ: "To hańba dla promoskiewskiej cerkwi w Ukrainie, że ma takiego Paszę Mercedesa"

Autorka/Autor:jdw//mm

Źródło: Interfax, RIA, Meduza, SHOT, aurus-avilon.ru, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TELEGRAM/@SHOT