Kreml publikuje pierwsze oświadczenie Putina po buncie Prigożyna

Źródło:
Reuters

Kreml opublikował pierwsze oświadczenie Władimira Putina od czasu zakończenia buntu najemników z Grupy Wagnera - informuje Reuters. Nie jest jasne, kiedy i gdzie wystąpienie zostało nagrane.

Władimir Putin zwrócił się na nagraniu do uczestników Międzynarodowego Forum Młodzieży "Inżynierowie Przyszłości". - Gromadzi ono młodych inżynierów, naukowców, technologów, studentów, absolwentów i przedstawicieli organizacji publicznych z większości regionów Rosji i wielu innych krajów. Symboliczne jest to, że forum odbywa się na ziemiach Tuły, które od zawsze słynęły z rzemieślników, dynastii robotników, inżynierów i producentów broni. Rozwój rosyjskiego przemysłu zależy od jakości jego specjalistów - powiedział Putin na nagraniu.

Nie jest jasne, kiedy i gdzie wystąpienie zostało nagrane.

Putin wygłosił przemówienie do narodu rosyjskiego w sobotę rano (24 czerwca), potępiając bunt najemników Wagnera i określając go jako "cios w plecy". Zapowiedział też, że "każdy, kto bierze udział w tym buncie, zostanie ukarany".

ZOBACZ WIĘCEJ: Putin w przemówieniu o Prigożynie, "zdradzie" i "ciosie w plecy". "Zrobię wszystko, by obronić Rosję"

Przywódca nie skomentował publicznie późniejszego porozumienia, ogłoszonego w sobotę wieczorem.

W sobotę szef Grupy Wagnera - prywatnej rosyjskiej firmy wojskowej - Jewgienij Prigożyn przeprowadził zbrojną rebelię w Rosji. Podległe mu siły wyruszyły z Ukrainy w "marsz sprawiedliwości", którego celem miała być Moskwa. Oddziały wagnerowców zbliżyły się do rosyjskiej stolicy na odległość 200 kilometrów. Ostatecznie, w wyniku negocjacji z Władimirem Putinem, w których pośredniczył białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka, Prigożyn wstrzymał rajd i zgodził się udać na Białoruś, by - jak stwierdził - "uniknąć rozlewu krwi".

Autorka/Autor:pp/dap

Źródło: Reuters