Ukraińska wiceminister: Prawie 300 osób ewakuowanych z Azowstalu. Wrócą do domu, będzie wymiana

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Reuters podał, że z fabryki Azowstal ewakuowano prawie 300 osób (fragment serwisu z 17 maja 2022 roku)
Reuters podał, że z fabryki Azowstal ewakuowano prawie 300 osób (fragment serwisu z 17 maja 2022 roku)TVN24
wideo 2/6
Reuters: z fabryki Azowstal ewakuowano prawie 300 osóbTVN24

Walka Ukraińców z rosyjskimi siłami trwa 82. dobę. Ukraińska wiceminister obrony przekazała w poniedziałek późnym wieczorem, że z fabryki Azowstal ewakuowano prawie 300 osób i że wszystkie wrócą do domów po wymianie jeńców. Wcześniej Reuters informował, że wieczorem u bram fabryki Azowstal - broniącej się przed Rosjanami od miesięcy - pojawiły się autobusy i wsiedli do nich ranni ukraińscy żołnierze. Część rannych żołnierzy trafiła do kontrolowanego przez prorosyjskich separatystów Nowoazowska. W mariupolskich zakładach pozostaje kilkuset obrońców. Relacja na żywo w tvn24.pl.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:51

  Wojska lotnicze USA poinformowały o przeprowadzeniu pomyślnej próby z pociskiem hiperdźwiękowym, który osiągnął pięciokrotną szybkość dźwięku. Jak głosi opublikowany komunikat test przeprowadzono w ub. sobotę u wybrzeży południowej Kalifornii. Bombowiec B-52 wypuścił pocisk nazwany ARRW (Air-launched Rapid Response Weapon).

 • 4:08

  Dziennikarze Associated Press we Lwowie widzieli jasną poświatę towarzyszącą eksplozjom, która rozświetliła nocne niebo po zachodniej stronie miasta. Później czuć było zapach spalenizny.

  Gubernator obwodu lwowskiego Maksym Kozytskij napisał na Telegramie, że "według wstępnych informacji, obrona przeciwlotnicza zadziałała".

  Według mera Lwowa Andrija Sadowego nie ma potwierdzonych informacji o ataku rakietowym. "Rano podamy dokładniejsze informacje. Uważajcie na siebie i nie lekceważcie alarmów !" - napisał Sadowyj na Facebooku.

 • 1:46

 • 0:59

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w poniedziałek późnym wieczorem w nagraniu wideo, że ma nadzieję, iż obrońcy Azowstalu zostaną uratowani. - Są wśrod nich poważnie ranni. Otrzymują opiekę. Ukraina potrzebuje swoich bohaterów żywych - powiedział.

 • 0:21

  Seria eksplozji wstrząsnęła Lwowem – poinformowała agencja Reutera, powołując się na świadka. Brak informacji o ofiarach. Agencja przekazała, że z niektórych informacji wynika, że w krótkich odstępach czasu doszło do 8-10 wybuchów.

 • 23:55

  Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że żołnierze broniący Azowstalu wypełnili swoją misję bojową. "Naczelne dowództwo wojskowe nakazało dowódcom jednostek stacjonujących w Azowstalu ratowanie życia personelu" – przekazał Sztab. "Wysiłki ratowania obrońców, którzy pozostają na terenie Azowstalu są kontynuowane" – dodano.

  Wcześniej agencja Reutera poinformowała, że w poniedziałek na terenie zakładu przebywało około 600 żołnierzy.

 • 23:36

  53 ewakuowanych z Azowstalu zostało przewiezionych do szpitala w Nowoazowsku, a 220 korytarzem humanitarnym do innego miejsca – powiedziała ukraińska wiceminister obrony Hanna Malyar. – Wszyscy ewakuowani mają wrócić do domu w ramach wymiany – dodała.

 • 23:18

  - Przewieźć 4-5 mln ton zboża miesięcznie, prawdopodobnie przez Polskę się nie da, a jeśli udałoby się nam wspomóc w wywozie 1-2 mln ton ziarna, to będzie już duży sukces - powiedział wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, pytany o możliwości pomocy Ukrainie w eksporcie zbóż.

  Wcześniej na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów Polski, Ukrainy i USA, komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział, że Ukraina powinna eksportować 5 mln ton zboża miesięcznie dla uniknięcia zagrożenia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego.

 • 22:31

  Ewakuowani z Azowstalu żołnierze, z których część jest ranna, przybyli do Nowoazowska w obwodzie donieckim kontrolowanym obecnie przez prorosyjskich separatystów - podał Reuters, powołując się na świadka.

 • 21:53

  20 cywilów, w tym jedno dziecko, zginęło na skutek rosyjskich ostrzałów w obwodach donieckim i ługańskim – poinformował na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich jednostek działających na wschodzie Ukrainy.

  Jak podkreślono, siły ukraińskie odparły w poniedziałek 11 ataków wroga w Donbasie, a w trzech miejscach walki wciąż trwają.

 • 21:52

  Oficjalne media rosyjskie milczą o ostatnich sankcjach nałożonych przez Wielką Brytanię na otoczenie Putina, to pokazuje, jak słuszne było posunięcie władz w Londynie - oświadczył lider rosyjskiej opozycji i więzień polityczny Kremla Aleksiej Nawalny.

 • 21:34

  Zdjęcia satelitarne wskazują na kolejne, już czwarte miejsce masowego pochówku w okupowanym przez siły rosyjskie Mariupolu nad Morzem Azowskim – poinformował projekt śledczy Schemy ukraińskiej redakcji Radia Swoboda.

  Dziennikarze projektu Schemy przeanalizowali zdjęcia firmy Maxar i stwierdzili, że miejsce masowego pochówku pojawiło się jeszcze na początku marca koło centralnego cmentarza Mariupola. Składa się ono z dwóch rowów, z których jeden ma ponad 30 metrów długości.

  Wcześniej Schemy informowały o miejscach masowego pochówku mieszkańców Mariupola w pobliskich miejscowościach Manhusz, Wynohradne i Stary Krym.

 • 21:30

  Rosyjskie wojska bez przerwy ostrzeliwują Siewierodonieck na wschodzie Ukrainy. Uszkodzono m.in. domy mieszkalne i ponownie zaatakowano szpital, zginęło co najmniej 10 osób - poinformował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

 • 21:25

  Policjanci z elitarnej słowackiej Narodowej Agencji Kryminalnej (NAKA) zatrzymali po południu byłego przewodniczącego Sądu Najwyższego Stefana Harabina. Informacje mediów potwierdziła w sieci społecznościowej NAKA, wskazując, że chodzi o akceptowanie czynów karalnych. Zatrzymany sędzia popierał atak Rosji na Ukrainę.

 • 21:00

  Świadek agencji Reutera przekazał, że wieczorem u bram fabryki Azowstal broniącej się przed Rosjanami od miesięcy, pojawiły się autobusy i wsiedli do nich ukraińscy żołnierze.

  Wcześniej dowódca pułku Azow Denys Prokopenko w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych powiedział, że trzeba wziąć pod uwagę sytuację i "zachować życie i zdrowie" walczących. Nie powiedział jednak, że oznacza to poddanie się.

  - W celu ratowania życia ludzi cały garnizon mariupolski wykonuje decyzję najwyższego dowództwa wojskowego i liczy na wsparcie ukraińskiego narodu – oznajmił Prokopenko.

  Jak wskazuje ukraińska sekcja BBC – w poniedziałek ministerstwo obrony Rosji podało, że po rozmowach z obleganymi ukraińskimi żołnierzami udało się porozumieć w sprawie wywiezienia rannych.

  Według tych doniesień otwarto korytarz humanitarny, którym ranni ukraińscy żołnierze mają zostać przewiezieni do placówki ochrony zdrowia w Nowoazowsku w obwodzie donieckim, kontrolowanym obecnie przez separatystyczne władze tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.

  Również przedstawiciel batalionu donieckiej pseudorepubliki Ołeksandr Chodakowski oświadczył w poniedziałek, że z piwnic Azostalu ewakuowani zostali ciężko ranni w ramach wymiany na rosyjskich jeńców – podały Nowosti Donbassa na Telegramie.

  Reuters w swojej depeszy opublikowanej wieczorem podkreślił, że nie wiadomo, ilu żołnierzy wsiadło do autobusów. Nie jest też jasne, czy było wśród nich wszystkich 40 poważnie rannych, o których mówili ostatnio ukraińscy oficerowie, odnosząc się do sytuacji w piwnicach zakładów.

  Pod ziemią w Azowstalu przed Rosjanami wciąż miało walczyć w poniedziałek około 600 Ukraińców i Ukrainek.

 • 20:50

  - Nie uznamy ani jednego kilometra kwadratowego ukraińskiej ziemi odebranego przez Rosję. Nie uznaliśmy Krymu, nie uznamy żadnego kawałka Ukrainy za część Federacji Rosyjskiej. Bronimy integralności terytorialnej Ukrainy. Licząc, że Ukraina wygra tę wojnę, mamy na myśli, że odeprze inwazję napastnika poza swoje granice - mówił szef unijnej dyplomacji Josep Borrell po zakończeniu spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych.

 • 20:48

  62-letni mężczyzna poniósł śmierć, a jedna osoba odniosła obrażenia w wyniku ostrzału obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy – poinformowały służby ratunkowe obwodu.

  Zabity i ranny byli ofiarami ataku na miasto Peczenihy w rejonie czuhujewskim w poniedziałek przed południem. W wyniku ostrzałów doszło do czterech pożarów w budynkach gospodarczych. Płonęły też zarośla na powierzchni 400 metrów kwadratowych.

 • 20:44

  "Na północ od Charkowa przeciwnik stara się powstrzymać natarcie ukraińskich sił i zapobiec dotarciu przez nie do granicy z Rosją. (...) Na tym kierunku operacyjnym wojska nieprzyjaciela wzmacniają swoje zgrupowanie oddziałami sił specjalnych i obrony powietrznej. (...) Wróg próbował podjąć walkę w okolicach miejscowości Ternowa (przy ukraińsko-rosyjskiej granicy - red.), ale bez efektów. (...) Ponadto Rosjanie przygotowują się do szturmu w okolicach Iziumu" - poinformował ukraiński sztab o sytuacji w obwodzie charkowskim.

  W ocenie ukraińskiej armii lotnictwo najeźdźcy koncentruje się na atakowaniu celów na wschodzie kraju, a także "obiektów przemysłowych w głębi Ukrainy". Na donieckim odcinku frontu rosyjskie wojska ostrzeliwują ukraińskie pozycje z samolotów bojowych, moździerzy, systemów artyleryjskich i rakietowych. Pod miejscowością Sucha Bałka na tym samym kierunku operacyjnym wojska najeźdźcy użyły pocisków kasetowych - poinformował sztab generalny.

  Odnotowano również szereg ostrzałów infrastruktury cywilnej w miejscowościach na południu Ukrainy, głównie w obwodach chersońskim i zaporoskim.

 • 20:42

  Rosyjskie siły nie odnotowują znaczących sukcesów podczas walk w Donbasie, w tym podczas bitwy o Siewierodonieck. Wojska Ukrainy zniszczyły duży skład amunicji wroga w Iziumie w południowo-wschodniej części obwodu charkowskiego - poinformował w poniedziałek w wieczornym komunikacie ukraiński sztab generalny.

  Najeźdźcy doznali strat w pobliżu miejscowości Boriwske pod Siewierodonieckiem, a także nieopodal Hirskego na wschodzie Ukrainy. Rosjanie nie odnotowali też sukcesów na kierunku łymańskim oraz pod Nowomychajliwką i Marjinką w obwodzie donieckim. Pod Słowiańskiem wróg przegrupowuje się i próbuje wznowić ofensywę - przekazano w komunikacie sztabu, odnosząc się do sytuacji na najważniejszych odcinkach frontu w Donbasie.

 • 19:39

  Ciało 28-letniego mężczyzny zastrzelonego przez rosyjskich żołnierzy znaleziono w zagajniku w obwodzie kijowskim – poinformowała policja obwodu na Facebooku.

  Zwłoki znaleziono w rejonie buczańskim w niedzielę. Były ledwo przysypane ziemią. "Według wstępnych danych mężczyzna zginął od ran postrzałowych w plecy" – podano.

  Młody mężczyzna mieszkał wraz z rodzicami w wiosce Kołoszczyna koło Makarowa. Podczas okupacji tych terenów przez siły rosyjskie zniknął bez wieści.

 • 19:27

  Rosyjskie wojska wprowadziły procedurę tzw. filtracji w każdym tymczasowo okupowanym mieście na Ukrainie. Według organizacji ochrony praw człowieka, przez filtrację przeszło już ponad 37 tysięcy naszych obywateli - poinformowała w poniedziałek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

 • 19:25

  Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba powiedział w poniedziałek w Brukseli, że jego kraj jest przeciwny ewentualnemu pominięciu embarga na ropę w szóstym pakiecie unijnych sankcji przeciwko Rosji za jej agresję na Ukrainę.

 • 18:36

  Rosyjskie wojsko użyło przeciw ukraińskim obrońcom zakładów Azowstal w Mariupolu bomb fosforowych – poinformowała w poniedziałek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. "Bomby i pociski fosforowe to amunicja zapalająca, uznana przez międzynarodowe prawo za niehumanitarne" – oznajmiła Denisowa w mediach społecznościowych, podkreślając, że ostrzał takimi pociskami jest zbrodnią wojenną i powinien był uwzględniony przy rozpatrywaniu sprawy o ludobójstwo narodu ukraińskiego.

  Wcześniej biuro prokuratora generalnego Ukrainy podało, że w sobotę, 14 maja wojska rosyjskie zastosowały w ataku na ukraińskich żołnierzy na terenie Azowstalu termitowe pociski zapalające, zakazane przez międzynarodowe prawo humanitarne.

 • 18:33

  Ukraińskie wojska odepchnęły siły najeźdźców w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie kraju na odległość 3-4 kilometrów od granicy z Rosją - przekazał w poniedziałek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu, cytowany przez agencję Reutera.

  W godzinach porannych szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow potwierdził na Telegramie, że 227. batalion charkowskiej brygady Obrony Terytorialnej dotarł do granicy z Rosją i umieścił tam z powrotem ukraiński słup graniczny. Wcześniej poinformowało o tym ministerstwo obrony Ukrainy.

 • 18:22

  W obwodzie donieckim wiadomo natomiast o 6 zabitych cywilach i 12 rannych. Zniszczonych zostało 36 cywilnych obiektów, w tym budynki mieszkalne, meczet oraz obiekty kluczowej infrastruktury. Atakowane było 10 miejscowości, w tym Mariupol, Awdijiwka, Łyman i Bachmut.

 • 18:22

  W obwodzie ługańskim zginęła jedna kobieta, a 13 cywilnych mieszkańców zostało rannych. Wojska rosyjskie ostrzeliwały obwód 29 razy, atakując 11 miejscowości, m.in. Siewierodonieck, Lisiczańsk, Nowodrużesk, Popasną, Hirske i Zołote.

 • 18:22

  Siedem osób zginęło, a 25 odniosło obrażenia na skutek rosyjskiego ostrzału obwodów ługańskiego i donieckiego w ciągu ostatniej doby – poinformowało w poniedziałek Radio Swoboda, powołując się na komunikaty policji obu obwodów.

 • 17:57

  Co drugi mieszkaniec wyjechał z okupowanego przez siły rosyjskie obwodu chersońskiego na południu kraju – oświadczyła w poniedziałek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. Według niej obecnie w obwodzie znajduje się około 500 tysięcy osób, a przed wojną liczył on 1 milion mieszkańców.

  Jak przekazała Denisowa w mediach społecznościowych, w obwodzie narasta kryzys humanitarny i mieszkańcy już prawie nie mają możliwości wyjechania na tereny kontrolowane przez siły ukraińskie, a ich możliwość przemieszczania się po obwodzie też jest ograniczona.

 • 17:50

  Już 15 żołnierek i lekarek zginęło w atakowanym przez siły rosyjskie kombinacie Azowstal, który pozostaje ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu nad Morzem Azowskim – poinformowała w poniedziałek rada miejska Mariupola.

  "W zakładzie żołnierze przebywają całymi rodzinami. Razem walczą, razem się wspierają i niestety razem giną" – napisano w komunikacie rady na Telegramie.

 • 17:48

  Kraje Unii Europejskiej płacą Rosji codziennie miliony euro za ropę naftową i gaz. Ze środków tych finansowana jest następnie agresja na Ukrainę - powiedział w poniedziałek w Brukseli minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

 • 17:47

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek na Twitterze, że rozmawiał z szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristaliną Georgiewą o pomocy finansowej dla Ukrainy. "MFW to ważny partner. Oczekujemy dalszej owocnej współpracy" - napisał.

 • 16:43

  Zidentyfikowaliśmy do tej pory 45 obywateli Federacji Rosyjskiej, którzy popełnili zbrodnie wojenne na Ukrainie. Wobec trzech takich osób toczy się już postępowanie sądowe - poinformowała w poniedziałek prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa, cytowana przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

  "Oprócz rosyjskiego żołnierza odpowiadającego przed sądem za zabójstwo cywila, przed wymiarem sprawiedliwości stanęło już także dwóch innych wojskowych, oskarżonych o ostrzeliwanie cywilnych obiektów w obwodzie charkowskim. Działamy o wiele szybciej niż sądy międzynarodowe" - oświadczyła Wenediktowa.

  Według prokurator generalnej łączna liczba zgłoszonych dotychczas rosyjskich zbrodni wojennych wynosi około 11,6 tysiąca.

 • 16:40

 • 16:24

  W połowie lipca ukraińskie siły będą gotowe do przeprowadzenia szerokiej kontrofensywy przeciwko rosyjskim najeźdźcom. Ten termin jest uwarunkowany napływającymi na Ukrainę dostawami ciężkiego uzbrojenia od zachodnich partnerów - zadeklarował w niedzielę wieczorem doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.

  W ocenie polityka "pierwsze naprawdę duże dostawy sprzętu dotrą na Ukrainę nie wcześniej, niż w lipcu".

 • 16:20

  Węgry nie zablokują sankcji unijnych wobec Rosji, jeśli nie zagrożą one ich bezpieczeństwu energetycznemu – oświadczył w parlamencie Viktor Orban, który został w poniedziałek po raz kolejny zaprzysiężony na premiera Węgier.

 • 16:08

  Jedna trzecia mieszkańców Ukrainy, łącznie 14 milionów osób, opuściła swe domy z powodu wojny - takie dane zaprezentowali w poniedziałek w Rzymie przedstawiciele ukraińskiej Caritas. Spotkali się z papieżem Franciszkiem.

 • 16:06

 • 16:05

  Komisja Europejska uruchomiła w poniedziałek specjalną infolinię w języku ukraińskim i rosyjskim, aby udzielać informacji i pomagać osobom uciekającym przed rosyjską inwazją.

  KE przekazała, że celem infolinii jest "udzielanie odpowiedzi na pytania i dostarczanie szerokiego zakresu praktycznych i przydatnych informacji, od warunków wjazdu i podróżowania po UE po dostęp do praw i możliwości, takich jak edukacja, praca czy opieka zdrowotna".

  Z infolinią można skontaktować się na terenie UE pod numerem 00 800 6 7 8 9 10 11, gdzie usługa jest bezpłatna, a spoza UE pod numerem +32 22 99 96 96, gdzie obowiązuje międzynarodowa stawka za połączenie.

 • 15:45

  Uruchomienie programów wsparcia dla kobiet-żołnierzy uwolnionych z rosyjskiej niewoli i dzieci, których ojcowie zginęli w wojnie, zapowiedzieli w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk i wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

  Dworczyk poinformował, że oba programy mają się rozpocząć w ciągu półtora miesiąca i być realizowane na Ukrainie. W najbliższych tygodniach mają zostać podane szczegóły programów, w tym ich wartość finansowa.

 • 15:18

  Okupanci usiłują wznowić pracę portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, aby między innymi zapewnić podstawową logistykę rosyjskim żołnierzom – poinformował w poniedziałek doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

  "Już prawie zakończono rozminowywanie" – zaznaczył. Dodał, że w niedzielę podniesiono z dna przy starym wejściu do portu zatopiony kuter ukraińskiej straży granicznej. "Ale na razie zatopiona (pogłębiarka) Meotyda z naszą banderą dumnie broni nowego wejścia, które jest kluczowe dla wznowienia przewozów morskich – napisał Andriuszczenko na Telegramie.

 • 14:55

  Na 13 lat więzienia skazano za zdradę stanu mieszkańca Równego na zachodzie Ukrainy, który z pobudek ideologicznych przekazywał stronie rosyjskiej informacje o strategicznych obiektach – poinformowała w poniedziałek ukraińska Prokuratura Generalna na Telegramie.

  Ponadto skazany przekazywał informacje o ruchach ukraińskiego sprzętu wojskowego z Równego w kierunku Kijowa.

 • 14:43

  W obwodzie chersońskim Rosjanie rozdają przeterminowane leki i żywność przeterminowaną o 5 lat - poinformował w poniedziałek Ukrinform. Agencja powołała się na wpis zamieszczony przez Ludmyłę Denisową, ukraińską rzecznik praw człowieka na Telegramie.

  "W obwodzie chersońskim narasta kryzys humanitarny" – napisała Denisowa. "Mieszkańcy obwodu nie mają możliwości wyjechać na terytoria znajdujące się pod kontrolą Ukrainy, znacznie ograniczone są również możliwości przemieszczania się po terytorium obwodu. Okupanci nie wpuszczają wolontariuszy z pomocą humanitarną oraz okradają dostawy z pomocą" – czytamy w komunikacie

 • 14:30

  Przegląd polsko-ukraińskiej współpracy w czasie rosyjskiej agresji oraz omówienie projektów na przyszłość były głównymi celami poniedziałkowych konsultacji przedstawicieli kancelarii prezydentów Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego w Kijowie - przekazał prezydencki minister Jakub Kumoch.

 • 14:18

  Na Ukrainie w walkach z wojskami rosyjskimi poległ dowódca jednego z oddziałów białoruskiego batalionu ochotniczego im. Kastusia Kalinouskiego (Konstantego Kalinowskiego) Paweł, ps. Wołat – poinformowały media niezależne, powołując się na białoruski batalion.

  Białoruski batalion ochotniczy im. Kastusia Kalinouskiego uczestniczy w wojnie po stronie ukraińskiej. Według Naszej Niwy "Wołat", to szósty żołnierz z Białorusi, który zginął od początku rosyjskiej inwazji 24 lutego 2022 r.

 • 13:50

  W zamian za obietnicę odszkodowania od Rosji za zniszczone w Mariupolu domy lub śmierć bliskich mieszkańcy są zobowiązywani do podpisywania oświadczeń, że "zniszczeń dokonały wojska ukraińskie" – powiadomił w poniedziałek doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

  "Rosja przygotowuje w Mariupolu największy zbiór 'świadectw' o tym, że miasto zostało zniszczone przez ukraińskie wojska. Te zaświadczenia mają być sporządzone własnoręcznie w formie pisemnej" – przekazał Andriuszczenko.

 • 13:49

  Biłohoriwka przejdzie do historii tej wojny jako miejsce, gdzie rosyjskie wojska prawdopodobnie poniosły największe straty: ponad 1000 zabitych żołnierzy i około 100 sztuk zniszczonego sprzętu podczas forsowania rzeki Doniec - poinformował w poniedziałek na Telegramie Serhij Hajdaj, szef władz obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy.

 • 13:20

  Rodziny obrońców Azowstalu: dziękujemy prezydentowi Turcji, narodowi tureckiemu za to wsparcie, które daliście Ukrainie i wszystkim Ukraińcom. Błagamy dzisiaj o pomoc

 • 13:15

  Rodziny obrońców Azowstalu: przyjechaliśmy tutaj, aby prosić prezydenta Erdogana, aby spróbował uratować Mariupol

 • 13:13

  Rodziny obrońców Azowstalu: dzisiaj jest ostatnia chwila, kiedy mamy nadzieję, że możemy uratować Mariupol

 • 13:12

  Konferencja prasowa rodzin obrońców zakładów Azowstal w Mariupolu w Stambule.

 • 12:31

  Wojska rosyjskie próbują umocnić swoje pozycje na Wyspie Węży na Morzu Czarnym i zorganizować dostawy sprzętu; na południu utrzymuje się ryzyko ostrzału rakietowego i wysadzenia wrogiego desantu – powiadomiło ukraińskie dowództwo operacyjne Południe, na które powołuje się agencja Interfax-Ukraina.

 • 12:31

  Po ćwiczeniach, które wojska białoruskie odbywały w minionych dniach, zapowiedziano rozmieszczenie sił operacji specjalnych Białorusi wzdłuż granicy z Ukrainą - poinformował w poniedziałek brytyjski wywiad.

 • 11:51

  Od 9 do 15 maja ukraińska armia cybernetyczna zaatakowała ponad 240 rosyjskich stron internetowych - poinformowała w poniedziałek Ukrainska Prawda powołując się na dane resortu transformacji cyfrowej Ukrainy.

 • 11:12

  Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 27,7 tys, żołnierzy, ponad 1,2 tys. czołgów i prawie 3 tys. pojazdów opancerzonych - poinformował w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Minionej doby siły rosyjskie straciły 300 żołnierzy, osiem czołgów, 16 pojazdów opancerzonych, 22 systemy artyleryjskie, helikopter i 11 dronów.

  Według ukraińskiego sztabu łączne rosyjskie straty od 24 lutego do 16 maja wynoszą: 1228 czołgów, 2974 pojazdów opancerzonych, 577 systemów artyleryjskich, 195 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 89 systemów przeciwlotniczych, 200 samolotów, 165 helikopterów, 2101 pojazdów i cystern, 427 dronów, 13 jednostek pływających i 97 pocisków manewrujących.

 • 11:04

  Sześć osób zginęło, a 12 zostało rannych w obwodzie donieckim w wyniku rosyjskich ostrzałów z różnych rodzajów uzbrojenia oraz w rezultacie ataków lotniczych - powiadomiła policja tego regionu na wschodzie Ukrainy.

  Wcześniej podano, że w ciągu doby Rosjanie ostrzeliwali dziesięć miejscowości w obwodzie donieckim, niszcząc 36 obiektów cywilnych.

  Rosjanie atakowali rakietami z powietrza, prowadzili też ostrzał m.in. z czołgów, artylerii ciężkiej i wyrzutni rakietowych Grad i Smiercz.

 • 11:03

  Pod osłoną ognia z moździerzy, granatników i karabinów maszynowych w poniedziałek rano na terytorium Ukrainy w obwodzie sumskim próbowały przedostać się rosyjskie grupy dywersyjne – poinformował szef władz obwodu Dmytro Żywycki.

 • 10:44

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mianował generała Ihora Tanciurę na stanowisko dowódcy wojsk Obrony Terytorialnej - podała w poniedziałek agencja Interfax-Ukraina powołując się na decyzje szefa państwa opublikowane na jego stronie internetowej.

 • 10:43

  Ponad 108 tys. przedmiotów z materiałem wybuchowym, w tym blisko 2 tys. bomb lotniczych, unieszkodliwili saperzy od początku rosyjskiej inwazji – poinformowało MSW Ukrainy, powołując się na służbę ds. sytuacji nadzwyczajnych.

 • 10:29

  W obwodzie odeskim, na południu Ukrainy, sztorm wyrzucił na brzeg Morza Czarnego dwie rosyjskie miny morskie – poinformowały władze Odessy, publikując nagranie, na którym widać pracę saperów. Miny już bezpiecznie zdetonowano.

 • 9:54

  Atak rakietowy na obwód odeski został przeprowadzony w poniedziałek z rosyjskiego bombowca strategicznego – poinformował portal Suspilne, powołując się na rzeczniczkę ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe. Ranne są trzy osoby, w tym – ciężko – małe dziecko.

  Rakiety trafiły w obiekty infrastruktury turystycznej, wybuchł pożar.

  - Rosja kontynuuje ataki na uszkodzony i nie działający most przez liman Dniestru, ale w efekcie uderza w mieszkańców cywilnych – powiedziała Natalia Humeniuk, rzeczniczka dowództwa Południe.

  Media informowały, że dym widać w okolicach Białogrodu nad Dniestrem

 • 9:20

  Poziom świadczonej przez nas pomocy dla Ukrainy jest bezprecedensowy - napisała na Twiterze szefowa amerykańskiego Dowództwa Transportu gen. Jacqueline D. Van Ovost.

  Do tweeta dołączyła grafikę, która podsumowuje dotychczasowe amerykańskie wsparcie militarne dla Kijowa.

 • 9:15

  W ciągu doby Rosjanie ostrzelali dziesięć miejscowości w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Są zabici i ranni – powiadomiła ukraińska policja w poniedziałek.

  Zniszczonych zostało 36 obiektów cywilnych, w tym budynki mieszkalne, meczet, fabryka, obiekty krytycznej infrastruktury.

  Atakowane były Mariupol, Awdijiwka, Toreck, Łyman, Sołedar, Zalizne, Bachmut, Nju-Jork, Dibrowa, Bachmuckie. Rosjanie atakowali z powietrza, prowadzili ostrzał m.in. z czołgów, artylerii ciężkiej i wyrzutni rakietowych Grad i Smiercz.

  Національна поліція України 🇺🇦

  Росіяни вдарили по #Донеччина авіабомбами, ракетами «повітря-земля» та реактивними системами «Град» і «Смерч» ▪За добу окупанти обстріляли 10 населених пунктів. Є поранені та загиблі. Руйнувань зазнали 36 цивільних об’єктів — житлові будинки, мечеть, завод, кафе, об’єкти критичної інфраструктури. ▪Упродовж минулої доби російські війська завдали удару по таких населених пунктах — Маріуполь, Авдіївка, Торецьк, Лиман, Соледар, Залізне, Бахмут, Нью-Йорк, Діброва, Бахмутське. ▪Ворог обстрілював мирне населення з авіації, танків, важкої артилерії, реактивних систем залпового вогню «Град» і «Смерч», а також ракетами. ▪Воєнні злочини рф задокументовано. Поліцейські розпочали досудові розслідування за ст. 438 (порушення законів і звичаїв війни) Кримінального кодексу України.

 • 9:14

  Ukraińskie media donoszą o wybuchach w rejonie Odessy. Portal Suspilne powiadomił, powołując się na władze lokalne, że rejonie białogrodzkim widać dym.

  Wcześniej dziennikarz Andrij Caplijenko powiadomił na Telegramie, że wybuchy słychać w Odessie. Według portalu Ukraina-24 rosyjskie rakiety zostały wystrzelone z Morza Czarnego.

  W wielu obwodach Ukrainy ogłoszono w poniedziałek alarm przeciwlotniczy.

 • 8:40

  227. batalion charkowskiej brygady Obrony Terytorialnej doszedł do granicy z Rosją i umieścił tam z powrotem ukraiński słup graniczny – potwierdził szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow. Wcześniej poinformowało o tym ministerstwo obrony Ukrainy.

 • 8:39

  Wojska rosyjskie prawdopodobnie zrezygnowały z zamiaru okrążenia na dużą skalę jednostek ukraińskich na terenach od Doniecka do Iziumu i koncentrują się na całkowitym zajęciu obwodu ługańskiego - ocenili w najnowszym komunikacie eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW).

  Szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj jest zdania, że rosyjskie dowództwo prawdopodobnie zrozumiało, że nie będzie w stanie zająć obwodu donieckiego, ale uważa, że ma zdolność dotarcia do granic administracyjnych obwodu ługańskiego.

  Rosjanie prawdopodobnie będą traktować priorytetowo bitwę o Siewierodonieck, podejmując również pewne wysiłki na rzecz zakłócenia ukraińskich linii komunikacyjnych w obwodzie donieckim. Siły rosyjskie kontynuują starania o okrążenie Siewierodoniecka od północy i południa, co byłoby znacznie mniejszym okrążeniem wojsk ukraińskich niż pierwotnie zakładano. Nieudane próby przekroczenia rzeki Doniec w pobliżu Kreminnej mogą spowodować, że operacje okrążające zostaną odepchnięte dalej na wschód. Siły rosyjskie zmniejszyły również siłę natarcia na Słowiańsk od strony Iziumu.

  ISW jest zdania, że Rosjanom prawdopodobnie brakuje siły bojowej. Zmusza to dowództwo do tworzenia improwizowanych jednostek z żołnierzy z wielu różnych formacji, w tym prywatnych firm wojskowych i separatystów. Think tank powołuje się na informację ukraińskiego Sztabu Generalnego, który poinformował, że około 2500 rosyjskich rezerwistów szkoli się w obwodach biełgorodzkim, woroneskim i rostowskim.

 • 8:39

  Kobieta i mężczyzna zginęli, a jeszcze jedna osoba została ranna w niedzielę w wyniku rosyjskiego ostrzału Siewierodoniecka. 15-latek z Lisiczańska po ostrzale trafił do szpitala – poinformował w poniedziałek Serhij Hajdaj, szef władz obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy. W niedzielę Rosjanie uszkodzili siedem bloków mieszkalnych i szkołę w Siewierodoniecku.

 • 8:38

  Na północ od Charkowa wojska rosyjskie usiłują powstrzymać ruch wojsk ukraińskich w kierunku granicy z Rosją. Główne działania bojowe toczą się w Donbasie, siły ukraińskie odparły tam 17 ataków – podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w podsumowaniu operacyjnym w poniedziałek rano.

  Przeciwnik przygotowuje się do działań ofensywnych w rejonie Iziumu na południu obwodu charkowskiego – czytamy w raporcie.

  Rosjanie wzmocnili kontrolę granicy z Ukrainą w obwodach briańskim i kurskim i prowadzą tam demonstracyjne działania w celu utrzymania sił ukraińskich i uniemożliwienia przerzucenia ich w kierunku frontu we Wschodniej Strefie Operacyjnej.

  Na kierunku donieckim wojska rosyjskie prowadziły ostrzał ze wszystkich rodzajów uzbrojenia i z użyciem lotnictwa, atakując pozycje ukraińskie. Rosjanie prowadzą działania ofensywne w okolicach Łymanu, Bachmutu i Kurachowego w obwodzie donieckim. Według strony ukraińskiej w rejonie Awdijiwki Rosjanie byli zmuszeni do odwrotu na wcześniejsze pozycje, zaznali strat. Trwa zmasowany ostrzał artyleryjski i lotniczy zakładów Azowstal w Mariupolu.


  Siły ukraińskie zniszczyły w ciągu doby jedenaście celów powietrznych przeciwnika, w tym dwa śmigłowce: Ka-52 i Mi-28.

  W obwodach donieckim i ługańskim wojska ukraińskie odparły siedemnaście ataków przeciwnika, niszcząc m.in. trzy czołgi, jeden system artyleryjski i sześć wozów opancerzonych.

  Na Białorusi, przy granicy z Ukrainą, zgromadzone są wzmocnione siły w ilości siedmiu batalionowych grup taktycznych.

  Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował również o kolejnym skutecznym ataku na pozycje przeciwnika w okupowanej Czornobajiwce pod Chersoniem.

 • 6:11

  Ukraińska armia odniosła symboliczny sukces w kontrofensywie we wschodnim rejonie Charkowa, zbliżając się do granicy z Rosją.

  Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało nagranie przedstawiające kilkudziesięciu żołnierzy w narodowych kolorach niebieskim i żółtym stojących przy posterunku granicznym kraju. Według doniesień należą do brygady ochotników z Charkowa.

  Ukraińskie wojsko już w ostatnich dniach informowało, że stopniowo wypiera wojska rosyjskie w okolicach Charkowa. Rosja wycofała już swoje wojska z północnej Ukrainy, po tym, jak zostały one zatrzymane w pobliżu stolicy kraju, Kijowa.

  Moskwa koncentruje obecnie swoją ofensywę na wschodnich regionach Ukrainy - Doniecku i Ługańsku, gdzie prorosyjscy separatyści, z pomocą Rosji, kontrolują niektóre obszary od 2014 roku.

 • 6:06

  Operator ukraińskiego systemu tranzytowego gazu poinformował w weekend, że wznowił pracę dwóch stacji dystrybucyjnych w obwodzie charkowskim i przywrócił dostawy gazu do ponad 3 tys. odbiorców.

  "Obie stacje zostały wyłączone z powodu uszkodzenia głównego gazociągu w rejonie Charkowa w wyniku działań wojennych" - poinformował operator.

  W komunikacie podano, że około 54 stacje dystrybucji gazu w siedmiu regionach Ukrainy pozostają wyłączone.

 • 3:32

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział w nagraniu zamieszczonym na Facebooku, że planuje przemawiać przed parlamentami krajów Afryki i Azji. - Robimy wszystko, co możemy, by utrzymać maksymalną uwagę świata na Ukrainie - powiedział Zełenski.

  - Pracujemy także nad tym, aby rozszerzyć pod względem geograficznym zakres specjalnych wystąpień przed światowymi parlamentami na kraje Afryki i Azji - dodał ukraiński przywódca. Zełenski zapowiedział, że będzie rozmawiał z amerykańskimi studentami, a 23 maja przemówi do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

  Jako cel swojej aktywności międzynarodowej wskazał zapewnienie wsparcia finansowego dla Ukrainy oraz wprowadzania sankcji przeciwko Rosji.

 • 3:30

  Nie ma zgody Władimira Putina na ewakuację rannych ukraińskich żołnierzy z oblężonych zakładów Azowstal w Mariupolu nad Morzem Azowskim - przekazała w niedzielę ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar, cytowana przez portal zn.ua.

 • 3:29

 • 3:24

  Sytuacja humanitarna w oblężonym przez Rosjan Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy pogarsza się. Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina, przekazał w niedzielę wieczorem, że w oblężonym mieście brakuje żywności i wody pitnej.

  - Sytuacja humanitarna pogarsza się bez względu na to, że okupanci udają, że coś zmienia się na lepsze. Stale próbują coś zrobić, ale im to nie wychodzi... Próbują naprawić elektryczność - mamy pożary. Woda płynie ulicami tak szybko, że podmywa miejsca pochówku w podwórzach. (...) Dochodzi do wymywania ciał zmarłych z tych grobów - powiedział Andriuszczenko.

Autorka/Autor:mb

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: