TVN24 | Świat

Rosja. Trzech generałów zatrzymanych, w tym doradca szefa resortu

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kab
Źródło:
TASS, Kommiersant, BBC
Władimir Putin w rezydencji Nowo-Ogariowo
Reuters Archiwum Władimir Putin w rezydencji Nowo-Ogariowo

Trzech generałów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zostało zatrzymanych - podały w środę rosyjskie media. Są podejrzani o nadużycie władzy. Jednym z nich jest doradca szefa tego resortu Siergiej Umnow. Informację o zatrzymaniu wysokich rangą wojskowych potwierdziło MSW.

Komitet Śledczy Rosji wszczął sprawę karną przeciwko trzem generałom MSW o nadużycie władzy - napisał w środę dziennik "Kommiersant". Dzień wcześniej funkcjonariusze Komitetu Śledczego i Federalnej Służby Bezpieczeństwa przeprowadzili rewizję w mieszkaniach generała Siergieja Umnowa, Aleksieja Siemionowa - szefa policji drogowej w Petersburgu i obwodzie leningradzkim, a także generała w stanie spoczynku Iwana Abakumowa.

Doniesienia w sprawie zatrzymania generałów potwierdziło później w środę MSW.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Trwa dochodzenie

Dochodzenie w sprawie wysokich rangą wojskowych ruszyło w 2020 roku. Według śledczych generałowie MSW "uporczywie zalecali" petersburskim biznesmenom, by przekazywali pieniądze na fundację, która miała nieść pomoc policjantom. Pieniądze były jednak wydawane "w niekontrolowany sposób".

Według rozmówców "Kommiersanta" pieniądze, które wpływały do fundacji, generałowie przeznaczali na zakup nieruchomości i samochodów, a także na zatrudnianie dodatkowych asystentów.

Rosyjska sekcja BBC przypomniała, że fundacja została założona przez struktury związane z przedsiębiorcą Dmitrijem Michalczenką. Pod koniec czerwca wpływowy niegdyś w Petersburgu przedsiębiorca został skazany na 20 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze za kradzież pieniędzy przy budowie rezydencji prezydenta Władimira Putina w Nowo-Ogariowie.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja. Generał wojsk radiotechnicznych brał łapówki, trafi do kolonii karnej o zaostrzonym rygorze

Towarzyszył Putinowi

57-letni Siergiej Umnow, doradca ministra spraw wewnętrznych Rosji Władimira Kołokolcewa, w latach 2012-19 był szefem głównego zarządu resortu spraw wewnętrznych w Petersburgu, a także w obwodzie leningradzkim.

W styczniu 2019 roku Umnow towarzyszył prezydentowi Władimirowi Putinowi w czasie obchodów 75-rocznicy przełamania blokady Leningradu. Kroczył obok przywódcy w czasie zwiedzania prywatnego muzeum poświęconego Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej (rosyjski propagandowy termin, dotyczy części II wojny światowej, w której ZSRR walczył po stronie koalicji antyhitlerowskiej w latach 1941-45).

Umnow (na zdjęciu z prawej) towarzyszy Władimirowi Putinowi w czasie uroczystości w Petersburgu kremlin.ru

Autor:tas/kab

Źródło: TASS, Kommiersant, BBC

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Pozostałe wiadomości