Francuski ekspert: Ukraina ma szanse militarnie wygrać wojnę z Rosją. Pytanie, jak zdefiniować ostateczne zwycięstwo

Autor:
tas//rzw
Źródło:
PAP

Ukraina ma szanse militarnie wygrać wojnę z Rosją - ocenił francuski ekspert Bruno Tertrais, wicedyrektor think tanku Fundacja Badań Strategicznych. - Z drugiej jednak strony wszystko zależy od tego, co nazwiemy zwycięstwem. Według standardów ukraińskich i zachodnich powinno to być całkowite odzyskanie integralności terytorialnej – stwierdził.

Jestem przekonany, że Ukraina skorzystała na zachodnim wywiadzie, ale sukces należy do nich. Może teraz nastąpić jakaś przerwa operacyjna przed dalszym parciem na siły rosyjskie – tak kontratak sił ukraińskich ocenił dr Bruno Tertrais w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Trzy elementy kontrofensywy

Zdaniem francuskiego eksperta, "oczywiste jest, że Ukraina ma szansę wygrać tę wojnę". - Z drugiej jednak strony wszystko zależy od tego, co nazwiemy zwycięstwem. Według standardów ukraińskich i zachodnich powinno to być całkowite odzyskanie integralności terytorialnej. Mniejszym sukcesem byłby powrót do stanu z 23 lutego (Rosja dokonała inwazji zbrojnej następnego dnia - red.). To byłaby porażka Rosji i sukces Zachodu, ale czy zwycięstwo Ukrainy? W międzyczasie pojawia się scenariusz, w którym Rosja przestaje walczyć po utracie Donbasu, ale chce negocjować Krym – powiedział analityk.

Ukraińska flaga we wsi Ternowe, przy granicy z Rosją
Ukraińska flaga we wsi Ternowe, przy granicy z Rosją Serwis Telegram/Andrij Jermak

Zdaniem Tertraisa są trzy elementy ukraińskiej kontrofensywy, pozwalające odeprzeć armię, która ma przewagę liczebną. - Po pierwsze, Ukraina jest stroną broniącą. Z militarnego punktu widzenia ma to znaczenie nie tylko ze względu na liczebność sił obronnych, ale także ich morale. Po drugie, siły rosyjskie mają problemy z personelem, sprzętem i właśnie morale. Po trzecie, wsparcie Zachodu w zakresie sprzętu jest teraz ważnym czynnikiem – powiedział wiceszef Fundacji Badań Strategicznych.

Geograficzny środek ciężkości

Istnieje realna możliwość, że trzeba będzie izolować Rosję, a z drugiej strony integrować Ukrainę. Zatem geograficzny środek ciężkości Europy przesunie się dalej na wschód. - Ale nie mam powodu, by sądzić, że zmieni to układ sił w Unii Europejskiej - ocenił ekspert w kontekście wpływu wojny na przyszłość Europy.

Zapytany o sytuację polityczną w Rosji Tertrais stwierdził, że "Rosja schodzi do piekła". - To smutne dla rosyjskiego społeczeństwa, ale niewiele możemy z tym zrobić. Historycznie rzecz biorąc, rosyjskie klęski militarne często prowadziły do wewnętrznych zmian politycznych. Jednak zmiana może być jeszcze gorsza, ponieważ kraj jeszcze bardziej radykalizuje swoją politykę - zaopiniował.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Ministerstwo Obrony Ukrainy

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości