Radio Swoboda "zagranicznym agentem" w Rosji

Autor:
akw/adso
Źródło:
PAP
21 listopada 2019 roku rosyjska Duma Państwowa przyjęła projekt nowelizacji prawa medialnego
21 listopada 2019 roku rosyjska Duma Państwowa przyjęła projekt nowelizacji prawa medialnego
Reuters Archive
Reuters Archive21 listopada 2019 roku rosyjska Duma Państwowa przyjęła projekt nowelizacji prawa medialnego

Ministerstwo sprawiedliwości Rosji umieściło Radio Swoboda - rosyjską redakcję Radia Wolna Europa-Radia Swoboda - na swojej liście mediów "pełniących funkcję zagranicznego agenta". Wcześniej redakcja zarejestrowała się w Rosji jako podmiot prawny.

Rosyjskie ministerstwo sprawiedliwości poinformowało w środę, że w wykazie "mediów-zagranicznych agentów" zarejestrowana została "spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Radio Wolna Europa/Radio Swoboda". Jest też na niej Radio Swoboda jako firma, zgodnie z wcześniejszą decyzją resortu.

Siostrzane projekty również na liście

Za "zagranicznego agenta" RFE/RL została uznana przez resort sprawiedliwości w 2017 roku, wraz z kilkoma związanymi z rozgłośnią projektami medialnymi: kanałem telewizyjnym Nastojaszczeje Wriemia, Radiem Swoboda w języku tatarskim oraz portalami internetowymi: Sibir.Realii, Idel.Realii, Kavkaz.Realii i Krym.Realii, a także portalem Faktograf. W 2019 roku w rejestrze umieszczony został kolejny projekt RFE/RL - Siewier.Realii. 1 lutego minął termin, do którego media zagraniczne uznane za "zagranicznych agentów" miały zarejestrować w Rosji swój podmiot prawny. Radio Swoboda informowało, że przekazało do służb podatkowych odpowiednie dokumenty, tak aby spełnić te wymogi. Zapowiadało, że nie będzie w Rosji rejestrować osobnych podmiotów prawnych dla każdego projektu medialnego, lecz tylko jeden taki podmiot.

Szef RFE/RL Jamie Fly z rosyjskimi dziennikarzami w styczniu 2019 rokuRFE/RL

Oprócz rosyjskiej redakcji RFE/RL i jej projektów za "zagranicznego agenta" uznana została w 2017 roku również rozgłośnia Głos Ameryki, także finansowana z funduszy Stanów Zjednoczonych i przeznaczona dla odbiorców rosyjskojęzycznych.

"Zagraniczni agenci" w Rosji

W Rosji obowiązuje od 2012 roku ustawa o organizacjach pozarządowych "pełniących funkcje zagranicznego agenta". Za takie uznawane są organizacje uczestniczące w życiu politycznym i otrzymujące dofinansowanie z zagranicy. W 2017 roku Rosja przyjęła analogiczną ustawę pozwalającą nadawać status "zagranicznego agenta" mediom.

2 grudnia 2019 roku prezydent Władimir Putin podpisał kolejną ustawę, która pozwala uznać za "zagranicznych agentów" osoby fizyczne współpracujące z mediami uznanymi za "agentów" bądź rozpowszechniające ich materiały.

Ustawę skrytykował Parlament Europejski, który wezwał Rosję do natychmiastowego uchylenia tego prawa i dostosowania istniejącego ustawodawstwa do rosyjskiej konstytucji oraz prawa międzynarodowego.

Autor:akw/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Petr Kadlec/Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Pozostałe wiadomości