Prezes Memoriału: Kreml ostrzegł, bym nie przyjmował Pokojowej Nagrody Nobla

Autor:
ft
/ prpb
Źródło:
BBC, PAP
Pokojowa Nagroda Nobla dla rosyjskiego Memoriału i ukraińskiego Centrum Wolności Obywatelskich. Relacja Andrzeja Zauchy
Pokojowa Nagroda Nobla dla rosyjskiego Memoriału i ukraińskiego Centrum Wolności Obywatelskich. Relacja Andrzeja ZauchyTVN24
wideo 2/5
TVN24Pokojowa Nagroda Nobla dla rosyjskiego Memoriału i ukraińskiego Centrum Wolności Obywatelskich. Relacja Andrzeja Zauchy

Władze Rosji ostrzegły prezesa stowarzyszenia Memoriał, laureata tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla, by nie przyjmował nagrody - przekazał on sam w rozmowie z BBC. Jan Raczyński dodał, że członkowie tej rozwiązanej przez rosyjski reżim organizacji "nie wzięli tej rady pod uwagę". 

Tegoroczne pokojowe Noble wręczone zostały w sobotę szefowej ukraińskiego Centrum Wolności Obywatelskich Ołeksandrze Matwijczuk, prezesowi rosyjskiej organizacji Memoriał Janowi Raczyńskiemu oraz Natalii Pieńczuk, która odbierała nagrodę w imieniu więzionego na Białorusi męża - opozycjonisty Alesia Bialackiego.

Prezes Memoriału: Kreml ostrzegł, bym nie przyjmował nagrody

W rozmowie z BBC Raczyński przyznał, że władze na Kremlu ostrzegały go, by nie przyjmował nagrody ze względu na to, że dwaj pozostali laureaci są "niewłaściwi". - Oczywiście nie wzięliśmy tej rady pod uwagę - dodał prezes Memoriału, organizacji dokumentującej zbrodnie stalinowskie, która w zeszłym roku została zamknięta przez rosyjskie władze.

Pokojowa Nagroda Nobla. Złote medale oraz dyplomy dla laureatów >>>

Raczyński wyjaśnił, że mimo wiszącego nad nim niebezpieczeństwa, uważa dalszą pracę Memoriału za niezbędną. - Obecnie w Rosji nikomu nie można zagwarantować osobistego bezpieczeństwa. Wielu zostało zabitych, ale wiemy do czego prowadzi bezkarność państwa. Musimy się z tego jakoś wygrzebać - zaznaczył.

Rosyjski aktywista ocenił, że przyznanie nagrody przedstawicielom różnych państw było "niezwykłe". Według niego, udowadnia to, że "społeczeństwo obywatelskie nie jest podzielone granicami państw, a jest to jeden organizm, pracujący nad rozwiązaniem wspólnych problemów".

W swym przemówieniu w Ratuszu w Oslo Raczyński przyznał, że członków jego stowarzyszenia nurtuje pytanie, czy zasługują na Pokojową Nagrodę Nobla. - Próbowaliśmy udokumentować zbrodnie z przeszłości i teraźniejszości. Ale czy udało nam się zapobiec katastrofie, która wydarzyła się 24 lutego - pytał. Zaznaczył, że ogromny ciężar, jaki działacze Memoriału czują po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, stał się jeszcze większy po otrzymaniu Pokojowej Nagrody Nobla.

Szefowa komitetu noblowskiego: Memoriał był zdeterminowany, aby opowiedzieć prawdziwą historię

Przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego Berit Reiss-Andersen nazwała laureatów "mistrzami pokoju", którzy różnymi środkami, mając wspólny cel, przynieśli ludzkości największe dobro. Dodała, że "nasi laureaci mają wspólne podobne podejście do demaskowania ciemiężców i zbrodniarzy wojennych". - Ich metoda polega na systematycznym gromadzeniu dowodów przeszłych i obecnych naruszeń praw człowieka i zbrodni wojennych. Celem jest pociągnięcie sprawców do odpowiedzialności, uhonorowanie ofiar i zapobieżenie okrucieństwom w przyszłości - powiedziała.

Reiss-Andersen zwróciła uwagę na znaczenie krytyki dla utrzymania demokracji. - Demokratyczny rząd potrzebuje nie tylko wsparcia ze swoich obywateli, ale także krytyki, nowych pomysłów i nowych perspektyw. Ostatecznym źródłem władzy są ludzie - podkreśliła.

Wymieniając zasługi Memoriału podkreśliła, że największą lekcją z 35-letniej walki tej organizacji o prawdę jest "możliwość uczenia się z przeszłości, aby zapobiegać popełnianiu tych samych błędów". - Memoriał był zdeterminowany, aby opowiedzieć prawdziwą historię nadużyć, ucisku i zbrodni wojennych. Niestety muszę powiedzieć, że takie prawdy w dzisiejszej Rosji postrzegane są jako antypaństwowe - zauważyła Reiss-Andersen.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft / prpb

Źródło: BBC, PAP

Pozostałe wiadomości