"Dowiedziałam się od prawników aresztu w Kolczuginie, jak wygląda tamtejszy jadłospis. Śniadanie - kasza, obiad - zupa i kasza, kolacja - kasza ze śledziem" - napisała na Instagramie małżonka Aleksieja Nawalnego, Julia.
"Przygotowuję paczkę i wybieram zupy błyskawiczne. Nie jestem pewna, czy jestem ekspertką w tej kwestii, dlatego zdecydowałam się na zakup różnych. A jakie są wasze ulubione?" - pytała Nawalna użytkowników Instagrama. Udzielali jej rad, wyrażali także słowa poparcia.
W areszcie śledczym w Kolczuginie w obwodzie włodzimierskim Aleksiej Nawalny odbywa kwarantannę przed przeniesieniem do kolonii karnej w Pokrowie.
W środę opozycjonista spotkał się w areszcie ze swoimi prawnikami. Po tym wydarzeniu na profilu opozycjonisty na Instagramie pojawił się wpis. "Cześć, to wciąż Navalny! Ale nie z "centrali kremlowskiej", tylko z SIZO-3 Kolczugino (SIZO to skrót od nazwy izolator śledczy)" - podano.
"Kiedy przenoszą więźnia i słyszy on 'obwód włodzimierski', robi mu się smutno, taka jest reputacja miejscowych zakładów. Ale ze mną wszystko w porządku, na spacerniaku jest nawet drążek do podciągania" - napisał Nawalny (lub jego współpracownicy w jego imieniu).
Przepis na suchary
Zdecydowana większość wpisu jest poświęcona suszeniu sucharów. "Nigdy nie sądziłem, że to może być tak ekscytujące" - napisano. Autor wpisu podaje też dwa przepisy dotyczące suszenia sucharów: w pierwszym przypadku chleb należy pokroić w prostokąty, włożyć do woreczka foliowego i włożyć do niego dwie torebki makaronu Rollton, według drugiego przepisu, chleb należy pokroić w "idealne kostki", położyć na nich przyprawy i włożyć do woreczka.
To nie jedyne przepisy, którymi podzielił się Nawalny. Na jednym z posiedzeń sądu w sprawie rzekomego zniesławienia weterana drugiej wojny światowej polityk opowiedział dziennikarzom, jak w areszcie śledczym robi lody z roztopionego masła i śmietany, a także jak kisił ogórki - napisał rosyjski portal Znak.
Odwieszony wyrok
Na początku lutego sąd w Moskwie zadecydował o odwieszeniu wyroku, wydanego wobec Nawalnego w 2014 roku. Opozycjonista został skazany wówczas na 3,5 roku więzienia w zawieszeniu za domniemaną malwersację funduszy francuskiej firmy kosmetycznej Yves Rocher. Na poczet kary został zaliczony dziesięciomiesięczny areszt polityka.
Apelacja obrońców Nawalnego została odrzucona. Moskiewski Sąd Miejski zmniejszył jednak wyrok o sześć tygodni. Nawalny w kolonii karnej ma spędzić około 2,5 roku.
Źródło: Znak, tvn24.pl