Rosja "dostarcza separatystom nowy sprzęt". Wystrieły na ulicach Ługańska?

Rosyjskie pojazdy opancerzone KamAZ-43269 Wystrieł. Zdjęcie miało zostać zrobione w DonbasieTwitter/Bellingcat

Prorosyjscy separatyści w Donbasie dysponują sprzętem wojskowym, którego armia ukraińska nie ma na uzbrojeniu, donoszą brytyjscy dziennikarze. Ze zgromadzonych zdjęć wynika, że rebelianci otrzymali rosyjskie wielozadaniowe pojazdy opancerzone KamAZ-43269 Wystrieł.

O dostawach nowego uzbrojenia dla separatystów w Donbasie poinformował brytyjski portal śledczy Bellingcat. Jego twórca Eliot Higgins w artykule "Czy Rosja wysłała nową partię pojazdów opancerzonych na kontrolowaną przez rebeliantów część Ukrainy?" utrzymuje, że rosyjskie KamAZy-43269 (BMP-97) poruszają się m.in. ulicami Ługańska.

Higgins powołuje się na doniesienia ukraińskich dziennikarzy, którzy zamieścili w internecie zdjęcia i wideo sprzętu wojskowego obsługiwanego głównie przez rosyjskich żołnierzy, a nie przez miejscowych bojowników.

Systemy przeciwlotnicze Strzała-10M

Według Rady Narodowego Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy separatyści w obwodzie donieckim otrzymali także sześć rosyjskich systemów przeciwlotniczych Strzała-10M. Rzecznik rady Andrij Łysenko oświadczył, że dostarczając bojownikom taką broń, Rosja zamierza wzmocnić pozycję na kontrolowanym przez nich terytorium.

- Według ukraińskiego wywiadu nowe oddziały rosyjskich wojsk są także przerzucane do obwodu ługańskiego. Działania te świadczą o próbie ustanowienia rosyjskiego centrum koordynacyjnego nad wszystkimi terrorystycznymi ugrupowaniami w tym regionie - powiedział Łysenko.

Wystrieł to nowoczesna konstrukcja produkowana w Rosji od końca XX wiekuVitaly V. Kuzmin | CC BY SA Wikipedia

Fiasko separatystycznej "mobilizacji"

Przedstawiciele ukraińskiej armii, powołując się na przechwyconą dokumentację przywódców separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej, dowodzą, że ogłoszona przez separatystów "mobilizacja" wśród mieszkańców w Donbasie zakończyła się całkowitym fiaskiem, dlatego rebeliantów nadal wspierają rosyjscy wojskowi działający pod przykrywką miejscowych uczestników ruchu oporu.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko obiecał dostarczyć walczącym z separatystami żołnierzom dodatkowe uzbrojenie, w tym bojowe wozy piechoty i transportery.

Operacja przeciw separatystom na wschodzie Ukrainy trwa od połowy kwietnia 2014 roku. Według szacunków ONZ w konflikcie zginęło ponad 4 tys. osób, a ponad 10 tys. zostało rannych.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: tas\mtom / Źródło: pravda.com.ua

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/Bellingcat

Tagi:
Raporty: