Ćwiczenia wojsk rakietowych. Putin podjął decyzję

Źródło:
Reuters, PAP, RIA Nowosti, tvn24.pl

W Rosji rozpoczęły się przygotowania do ćwiczeń z udziałem wojsk rakietowych Południowego Okręgu Federalnego - podały rosyjskie agencje, powołując się na komunikat resortu obrony w Moskwie. Decyzję w tej sprawie podjął prezydent Władimir Putin.

W poniedziałkowym komunikacie resortu obrony w Moskwie podano, że "na polecenie Głównodowodzącego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, w celu zwiększenia gotowości niestrategicznej broni jądrowej do realizacji zadań bojowych, Sztab Generalny rozpoczął przygotowania do przeprowadzenia ćwiczeń z jednostkami wojsk rakietowych Południowego Okręgu Wojskowego".

W manewrach mają uczestniczyć także siły lotnicze i marynarka wojenna.

Ćwiczenia mają na celu "zapewnienie integralności terytorialnej i suwerenności Rosji w odpowiedzi na prowokacyjne oświadczenia i groźby ze strony niektórych zachodnich urzędników skierowane pod adresem Federacji Rosyjskiej" – odnotowała agencja Reutera, powołując się na komunikat rosyjskiego ministerstwa obrony.

Przetestowanie użycia taktycznych pocisków nuklearnych

W opinii agencji Reutera oświadczenie resortu obrony w Moskwie można interpretować jako zapowiedź ćwiczeń, których scenariusz zakłada przetestowanie użycia taktycznych pocisków nuklearnych, czyli rakiet zdolnych do przenoszenia ładunku nuklearnego na odległość maksymalnie około 500 km.

12 kwietnia Kreml poinformował o przeprowadzeniu udanej próby międzykontynentalnego pocisku balistycznego. Według resortu obrony pocisk został wystrzelony z poligonu Kapustin Jar, położonego w obwodzie astrachańskim w europejskiej części Rosji.

Kapustin Jar

Rosja zamierza od 2023 roku zwiększyć z czterech do ośmiu rocznie liczbę próbnych startów swoich międzykontynentalnych pocisków balistycznych - informowała w grudniu 2022 roku agencja Reutera, cytując dowódcę rosyjskich strategicznych sił rakietowych Siergieja Karakajewa.

Ćwiczenia rakietowe na poligonie Kapustin Jar. Nagranie archiwalne
Nagranie z uderzenia rakietowego podczas ćwiczeń na poligonie Kapustin Jar mil.ru

Działania hybrydowe

Wcześniej NATO podało w oświadczeniu, że Rosja prowadzi działania hybrydowe, które dotknęły m.in. Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Wielkiej Brytanii.

Autorka/Autor:tas//mrz

Źródło: Reuters, PAP, RIA Nowosti, tvn24.pl