Roger Waters broni Putina i mówi o rusofobii Polaków. "Ludzie w Polsce są podatni na zachodnią propagandę"

Autor:
jjk//am
Źródło:
berliner-zeitung.de onet.pl
Utwór "Hey Hey Rise Up" Pink Floyd w hołdzie dla Ukrainy
Utwór "Hey Hey Rise Up" Pink Floyd w hołdzie dla Ukrainy
Utwór "Hey Hey Rise Up" Pink Floyd w hołdzie dla Ukrainy

Roger Waters znów podzielił się kontrowersyjnymi opiniami na temat wojny w Ukrainie. Muzyk legendarnej grupy Pink Floyd uderzył też w Polaków.

Roger Waters ma zaplanowany na maj tego roku koncert w Niemczech, co budzi kontrowersje w kraju naszego zachodniego sąsiada. Dużej części tamtejszej opinii publicznej nie podobają się jego antyukraińskie i prorosyjskie wypowiedzi. Muzyk znany z Pink Floyd udzielił wywiadu gazecie "Berliner Zeitung", w którym próbował bronić swojego stanowiska. Postawił w nim też kilka tez znanych z kremlowskiej propagandy.

Roger Waters o rusofobii Polaków

We wrześniu zeszłego roku Rada Miasta Krakowa przyjęła rezolucję "w sprawie uznania osób wspierających kremlowski reżim jako persona non grata w Krakowie". Przyjęta uchwała była symboliczną odpowiedzią na kontrowersyjne tezy wygłaszane między innymi przez Rogera Watersa. Jednocześnie odwołano planowane na wiosnę 2023 występy artysty w tym mieście.

Roger Waters został zapytany w najnowszym wywiadzie przez "Berliner Zeitung" o Polskę i odwołany koncert. "To wyraz rusofobii. Ludzie w Polsce są, jak się okazuje, bardzo podatni na zachodnią propagandę. Chciałbym powiedzieć do nich: Jesteście braćmi i siostrami, zmuście swoje rządy do tego, by zakończyły tę wojnę. Wówczas będziemy mogli się na chwilę zatrzymać i zastanowić, o co w ogóle w tej wojnie chodzi? Chodzi o to, żeby bogatych w zamożnych krajach uczynić jeszcze bogatszymi, a biednych, wszędzie, jeszcze biedniejszymi. Przeciwieństwo Robin Hooda. Jeff Bezos rozporządza majątkiem wielkości około 200 mld dolarów, podczas gdy w samym tylko dystrykcie waszyngtońskim na ulicach, w papierowych kartonach, żyją tysiące ludzi" - czytamy w wywiadzie.

ZOBACZ TEŻ: Tajwan wyciąga wnioski z wojny w Ukrainie. Przyspiesza prace nad dronami wojskowymi

Roger Waters o Putinie i Ukrainie

Roger Waters w wywiadzie broni rosyjskiej agresji, używając argumentów znanych z rosyjskiej propagandy. Porównuje też rosyjskiego dyktatora do prezydenta USA. "Najważniejszym powodem dostaw broni z Zachodu do Ukrainy jest z pewnością zysk przemysłu zbrojeniowego. I zastanawiam się: czy Putin jest większym gangsterem niż Joe Biden i wszyscy, którzy kształtowali amerykańską politykę od czasów II wojny światowej? Nie jestem tego taki pewien. Putin nie najechał Wietnamu ani Iraku."

Podobnych wypowiedzi jest więcej. Muzyk odpowiada twierdząco na pytanie, czy wyobraża sobie życie w Rosji i dodaje, że "byłoby tak samo, jak z moimi sąsiadami tutaj, na południu Anglii".

ZOBACZ TEŻ: Znane zachodnie marki wciąż są dostępne w Rosji

Autor:jjk//am

Źródło: berliner-zeitung.de onet.pl

Źródło zdjęcia głównego: Taya Ovod / Shutterstock

Pozostałe wiadomości