Resort obrony w Tajpej: chińskie samoloty wtargnęły do strefy obrony powietrznej Tajwanu

Źródło:
Reuters, PAP

W drugim dniu ćwiczeń w pobliżu Tajwanu Chiny wysłały w kierunku tej wyspy 62 samoloty wojskowe - oznajmiło w sobotnim komunikacie ministerstwo obrony w Tajpej. Według tego resortu 46 chińskich maszyn wtargnęło do strefy obrony powietrznej Tajwanu.

W czwartek - trzy dni po inauguracji nowego prezydenta Tajwanu Laia Ching-te - Chiny rozpoczęły dwudniowe manewry wojskowe wokół Tajwanu, podczas których miała być pozorowana blokada tej wyspy.

Chińskie samoloty, biorące udział w manewrach Reuters

Przekroczona linia Cieśniny Tajwańskiej

Agencja Reutera podała, że w piątek 46 chińskich samolotów wojskowych przekroczyło środkową linię Cieśniny Tajwańskiej, oddzielającej Chiny i Tajwan. Reuters cytuje komunikat ministerstwa obrony Tajwanu, w którym podano, że w kierunku wyspy armia chińska wysłała łącznie 62 samoloty i 27 okrętów wojennych.

Według resortu obrony w Tajpej nad Cieśniną Tajwańską przeleciały między innymi nowoczesne chińskie myśliwce Su-30 i bombowce H-6, zdolne do przenoszenia broni nuklearnej.

W sobotę władze w Pekinie ogłosiły, że chińska armia "pomyślnie zakończyła" ćwiczenia pod nazwą "Joint Sword-2024A".

Regularna działalność wojskowa Pekinu

Komunistyczne władze Chin utrzymują, że Tajwan jest częścią ich terytorium i określają zaprzysiężonego w poniedziałek nowego demokratycznie wybranego prezydenta Tajwanu Laia Ching-te jako "niebezpiecznego separatystę", który sprowadzi na wyspę "wojnę i upadek".

W ciągu ostatnich czterech lat Chiny regularnie prowadziły działalność wojskową wokół Tajwanu, w tym zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia w latach 2022 i 2023 - przypomniała Agencja Reutera.

Chiny i Tajwan - porównanie sił zbrojnychtvn24.pl

Autorka/Autor:tas

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters