Raport w sprawie Broad Peak będzie uzupełniany

Uzupełnią raport w sprawie wyprawy na Broad PeakCC BY SA Wikipedia | Kogo

Komisja, która analizowała przebieg tragicznej wyprawy zimowej na Broad Peak, po spotkaniu z jej uczestnikami Jackiem Berbeką i Jackiem Jawieniem uzupełni swój raport. Jak poinformował Piotr Pustelnik, przewodniczący zespołu, trudno jeszcze określić termin publikacji.

Członkowie zarządu Polskiego Związku Alpinizmu 8 lipca otrzymali raport, będący efektem pracy pięcioosobowej komisji. Piotr Pustelnik, przewodniczący zespołu, zastrzegł wtedy, że może on być uzupełniony o informacje, jakie przekażą uczestnicy wyprawy zorganizowanej przez Jacka Berbekę. Jej celem było odnalezienie ciał Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego.

- Nikt nie mógł zobligować członków prywatnej ekspedycji do składania sprawozdania. Nie wiedzieliśmy, czy pan Jacek będzie chciał z nami rozmawiać, czy zechce wzbogacić raport o nową wiedzę. Czekaliśmy zatem na jego powrót i jego kolegów. W efekcie komisja spotkała się z Berbeką oraz Jackiem Jawieniem i postanowiła, że raport zostanie uzupełniony - powiedział Pustelnik.

Nie określił jednak daty wydania uzupełnienia. - Rozmowa z uczestnikami ekspedycji trwała kilka godzin. Chcemy rzetelnie opracować to, co usłyszeliśmy. Nie potrafię określić, ile zajmie nam to czasu - podkreślił przewodniczący zespołu.

Zdobyli wierzchołek Broad Peak

5 marca na wierzchołku Broad Peaku (8047 m) stanęli kolejno: 29-letni Adam Bielecki, 33-letni Artur Małek, 58-letni Maciej Berbek i 27-letni Tomasz Kowalski. Dwaj ostatni nie zdołali powrócić na noc do obozu. Trzy dni później zostali uznani za zmarłych. PZA powołał zespół ds. wypadku celem wyjaśnienia przyczyny śmierci. W zorganizowanej przez zdobywcę m.in. czterech ośmiotysięczników 54-letniego zakopiańczyka Jacka Berbekę ekspedycji, udział wzięli mieszkający w Tychach 37-letni Jacek Jawień, ratownik Grupy Beskidzkiej GOPR oraz 52-letni gdańszczanin Krzysztof Tarasewicz. W połowie lipca Berbeka i Jawień w trudnych warunkach dotarli do ciała Kowalskiego i pochowali je w dogodnym miejscu. Ciała Macieja Berbeki nie odnaleźli, ale przypuszczają, gdzie się znajduje.

Autor: aw/roody / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CC BY SA Wikipedia | Kogo

Raporty: