Stany Zjednoczone "intensywnie rozważają" pomysł dostarczenia na Ukrainę broni, w tym broni przeciwczołgowej - powiedział w wywiadzie dla BBC nowy specjalny przedstawiciel USA do spraw Ukrainy Kurt Volker. Celem jest wsparcie ukraińskich sił rządowych w walce z prorosyjskimi separatystami. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ostrzegł, że działania "prowokujące napięcia na linii rozgraniczenia" w Donbasie oddalają uregulowanie konfliktu.
Dmitrij Pieskow odniósł się do wypowiedzi przedstawiciela USA do spraw Ukrainy Kurta Volkera na temat dostaw amerykańskiej broni na Ukrainę.
- Wszelkie działania, które będą prowokować napięcia na linii rozgraniczenia i w ogóle mieć prowokujący wpływ na sytuację, która i tak jest trudna, będą nas jedynie oddalać od momentu uregulowania tej wewnątrzukraińskiej kwestii - oświadczył we wtorek rzecznik Kremla.
W opublikowanym we wtorek wywiadzie dla BBC Kurt Volker, który był ambasadorem Stanów Zjednoczonych przy NATO, ocenił, że uzbrojenie ukraińskich sił zbrojnych wymusiłoby na Rosji zmianę podejścia oraz nie stanowiłoby prowokacji wobec Moskwy.
Po wizycie w Donbasie
- Broń defensywna, która pomogłaby Ukrainie się bronić i na przykład neutralizować czołgi, przyczyniłaby się do tego, że Rosja przestałaby zagrażać Ukrainie - oświadczył Volker.
- Nie chcę prognozować, jaka będzie decyzja w tej sprawie, to kwestia do dalszej dyskusji i rozstrzygnięcia - dodał w opublikowanym we wtorek wywiadzie. Według Volkera "argument, że byłoby to prowokacją wobec Rosją lub ośmieliłoby Ukrainę, jest błędny".
Przywrócenie pokoju na wschodzie Ukrainy wymagałoby "nowego strategicznego dialogu" z Rosją - stwierdził przedstawiciel USA.
Zapowiedź Volkera padła po jego wizycie w Donbasie 23 lipca. Przedstawiciel USA powiedział wówczas, że konflikt w tym regionie należy zakończyć jak najszybciej i że w strefie walk trwa "gorąca wojna". Stwierdził, że to Rosja ponosi winę za konflikt zbrojny na wschodzie Ukrainy.
- Tu są zabici i ranni, zniszczone szkoły i szpitale. Gospodarka i przemysł w Donbasie zostały zniszczone – mówił w Donbasie Volker, cytowany przez internetową gazetę "Ukraińska Prawda".
Ofiary konfliktu zbrojnego
Według szacunków ONZ ponad 10 tysięcy osób zginęło, a ponad 1,6 mln musiało opuścić swe domy od wybuchu konfliktu zbrojnego w ukraińskim Donbasie w kwietniu 2014 roku.
W lutym 2015 roku w Mińsku wypracowano porozumienia pokojowe, ale ich postanowienia nie są w pełni realizowane, a ogłoszone zawieszenie broni było wielokrotnie łamane.
W zeszłym tygodniu wojsko ukraińskie poinformowało, że pięciu ukraińskich żołnierzy zginęło w ciężkim ostrzale na północ od zajmowanego przez rebeliantów Doniecka. Wcześniej trzech ukraińskich żołnierzy straciło życie na skutek wybuchu miny. W wydanym oświadczeniu amerykański Departament Stanu winą za kolejne nasilenie przemocy obarczył "kierowanych przez Rosję" separatystów.
Autor: tas/sk, adso / Źródło: PAP, Ukraińska Prawda
Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy