Wspólne oświadczenie. Prokuratorzy generalni z 16 stanów potępili dekret Trumpa


Prokuratorzy generalni z 16 stanów, w tym Kalifornii, Pensylwanii i Nowego Jorku, wydali w niedzielę wspólne oświadczenie, w którym potępili dekret prezydenta USA Donalda Trumpa ograniczający imigrację z siedmiu krajów z większością muzułmańską.

Uznając dekret za niekonstytucyjny, sygnatariusze oświadczenia wyrazili oczekiwanie, że zostanie on obalony, a do tego czasu "będą oni pracowali w celu zapewnienia, aby możliwie najmniej ludzi ucierpiało z powodu chaotycznej sytuacji, jaką dekret stworzył".

Stanowi prokuratorzy generalni uznali również, że wolność religijna jest "fundamentalną zasadą Stanów Zjednoczonych i żaden prezydent nie może zmienić tej prawdy".

Dekret Trumpa

Dekret podpisany w piątek przez prezydenta Trumpa zawiesza do odwołania przyjmowanie uchodźców z Syrii, a uchodźców z innych krajów - na 120 dni. W tym czasie władze USA mają sprawdzić, obywatele których państw stanowią najmniejsze ryzyko dla Stanów Zjednoczonych.

Dokument przewiduje także wstrzymanie przez 90 dni wydawania amerykańskich wiz obywatelom krajów muzułmańskich, mających problemy z terroryzmem. Dotyczy to obywateli Iraku, Syrii, Iranu, Sudanu, Libii, Somalii i Jemenu.

Autor: kb//plw / Źródło: PAP, Fakty TVN

Tagi:
Raporty: