Prezydent Sri Lanki Gotabaya Rajapaksa opuścił kraj. Premier ogłasza stan wyjątkowy

Aktualizacja:
Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP, Reuters

Premier Sri Lanki Ranil Wickremesinghe, który po opuszczeniu kraju przez prezydenta przejął tymczasowo funkcję głowy państwa, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z trwającymi na wyspie protestami - przekazała agencja Reuters. Dotychczasowy prezydent Gotabaya Rajapaksa wraz z żoną uciekł ze Sri Lanki na Malediwy i - według służb lotniska w Male - już tam jest. Tymczasem setki demonstrujących Lankijczyków szturmowało siedzibę szefa rządu w Kolombo, domagając się jego rezygnacji. 

Według źródeł z lotniska samolot prezydenta Sri Lanki był przetrzymywany przez ponad godzinę na płycie lotniska w oczekiwaniu na zezwolenie na lądowanie na Malediwach. - Były napięte chwile, ale ostatecznie wszystko wyszło dobrze - powiedział jeden z urzędników lotniska pod warunkiem zachowania anonimowości. Służby lotniska w stolicy Malediwów, Male, poinformowały, że samolot z Rajapaksą dotarł już do tego kraju. 

Było to drugie podejście Rajapaksy do opuszczenia kraju. We wtorek urzędnicy imigracyjni zawrócili go w upokarzający sposób z lotniska w Kolombo, a niektórzy z jego doradców rozważali ucieczkę za granicę prezydenta i jego świty na pokładzie statku patrolowego.

Premier Sri Lanki ogłasza stan wyjątkowy

Tymczasem premier kraju Ranil Wickremesinghe, który pod nieobecność prezydenta przejął tymczasowo funkcję głowy państwa, ogłosił w środę stan wyjątkowy w całym kraju. Jak przekazał agencji Reuters jego rzecznik, ze skutkiem natychmiastowym na Sri Lance w życie wchodzi godzina policyjna.

Wcześniej Reuters donosił, że tłum protestujących Lankijczyków ponownie szturmował siedzibę premiera w Kolombo. Wickremesinghe już w sobotę został ewakuowany ze swej posiadłości w bezpieczne miejsce.

Kryzys gospodarczy i polityczny na Sri Lance

Rajapaksa w sobotę musiał ratować się ucieczką ze swojej rezydencji przed tłumem demonstrantów, którzy wtargnęli do pałacu prezydenckiego. Następnie statkiem marynarki wojennej został przetransportowany do portu Trincomalee na północnym wschodzie kraju, a we wtorek helikopterem przyleciał na lotnisko w Kolombo.

Kryzys na Sri LancePAP/Maciej Zieliński

22-milionowa wyspa boryka się z poważnym niedoborem walutowym, który ograniczył import paliw, żywności i leków, pogrążając Sri Lankę w największym od odzyskania przez nią niepodległości w 1948 roku kryzysie gospodarczym. Inflacja obecnie wynosi niemal 55 proc. Większość społeczeństwa za taką sytuację obwinia prezydenta Rajapaksę, przeciwko któremu od marca odbywały się pokojowe demonstracje.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kg

Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości